Vzhledem k tomu, že v posteli strávíme zhruba jednu třetinu života, je dobré pořídit si kvalitní matraci, která nebude mít nepříznivý vliv na váš zdravý spánek i celkové zdraví.

Kdy je čas na výměnu matrace?

Výměnu matrace byste měli zvažovat v tom případě, pokud se během každé noci převalujete a ráno vstáváte rozlámání, unavení a s bolestí zad. Takové projevy by se vám u správně zvolené matrace stávat neměli. Pokud toto u vás probíhá již delší dobu, tak se jedná o známky, která vám napovídají, že je čas pořídit si novou matraci.

Příprava před výběrem matrace

Než se vydáte do obchodu kvůli výběru konkrétní matrace, nejprve si určete maximální možnou částku, kterou jste ochotni za matraci utratit. Tím si stanovíte hranici a zúží se vám celkový výběr matrací. Pak už se při výběru můžete zaměřit na typ matrace a její materiál v cenové hladině, kterou jste si sami zvolili.

Než půjdete vybírat matraci měli byste se kromě ceny zamyslet také nad jejím použitím. Pokud máte v plánu matraci používat dennodenně, rozhodně doporučujeme zainvestovat a nekupovat pouze nejlevnější matrace. Máte-li v plánu pořídit matrace pouze do pokoje pro hosty, tedy matrace, které se nepoužívají příliš často, stačí sáhnout po levnější variantě.

Jak na výběr postele?

Vybíráte-li si matraci se svým partnerem pro každodenní použití, každý by se měl matraci vybrat sám. Je to proto, že každý člověk má jiné preference a požadavky na své pohodlí. Matraci vždy vybírejte v závislosti na faktorech, jako je vaše výška, hmotnost a poloha spánku.

Nejčastější polohy při spánku

Mezi nejčastější polohy se řadí spaní na boku, zádech a na břichu. Někteří lidé však během noci vystřídá x poloh.

Spaní na boku

Při spaní na boku se zvyšuje tlak na určité části vašeho těla, konkrétně na ramena, boky, bedra či kolena. U špatně zvolené matrace pak mohou vzniknout na těchto místech otlačeniny. Pokud vybíráte novou matraci a nejčastěji spíte na boku, doporučujeme vybírat mezi středně tvrdými až měkkými matracemi, které jsou tělu dobře přizpůsobivé a přesto mu poskytnou dostatečnou oporu.

Spaní na zádech

V případě, že je vaší nejoblíbenější polohou je spaní na zádech, tak při této poloze bývá většinou váha vašeho těla rovnoměrně rozložena. Aby vaše tělo mělo dostatečnou oporu a páteř byla v rovnoměrné poloze, doporučujeme vybírat mezi tvrdšími matracemi.

Spaní na břiše

Patří mezi nejoblíbenější polohu spaní na břiše, vybírejte mezi středně tvrdými matracemi, které jsou přizpůsobivé a poskytnou tělu i páteři dostatečnou oporu

A co materiál?

V dnešní době má každý uživatel možnost výběru, neboť se dnes vyrábějí nejrůznější typy matrací. Člověk si tak může vybrat přesně takovou matraci, která mu bude nejvíc vyhovovat. Mezi nejčastěji využívané patří:

  • pružinová matrace – je dobře větratelná, poskytuje tělu i páteři dostatečnou oporu, lze položit na pevný podklad
  • taštičková matrace – je elastická, má ortopedické vlastnosti, lze ji použít na pevný podklad nebo laťkový rošt
  • latexová matrace – je pružná a přizpůsobivá, má vynikají ortopedické vlastnosti, výbornou elasticitu, tvarovou stálost i vzdušnost
  • matrace z líné pěny – díky použitému materiálu je velice přizpůsobivá a tím nevznikají žádné proleženiny, matrace z líné pěny jsou ideální pro starší osoby
  • matrace ze studené pěny – má výbornou elasticitu, tvarovou stálost, vzdušnost, skvěle odvádí vlhko a teplo, díky těmto vlastnostem má také dlouhou životnost
  • matrace z PUR pěny – má výborné ortopedické vlastnosti, nižší hmotnost a antialergický materiál, matrace z PUR pěny jsou tedy ideální pro alergiky

Ať už si vyberete jakoukoliv matraci, nejdůležitější je, abyste se na ní cítili skvěle, váš spánek byl skvělý a ničím nerušený a ráno jste se probouzeli plní energie. Vybírejte proto matraci vždy podle kvality a vašich požadavků, nikoli jen podle nejnižší ceny. Tím si zaručíte opravdu kvalitní spánek.