Klimatizace je k vidění u stále více domácností, ať už je to v rodinných domech nebo bytech. Je to díky klesajícím cenám, a hlavně jejich multifunkčnímu využití.

Klimatizace nabízejí kromě chlazení vzduchu i další užitečné funkce.

Jak vybrat správnou klimatizaci, se dočtete v následujícím článku.

 

Proč mít doma klimatizaci?

Hlavní výhodu klimatizace není potřeba blíže rozvádět, důvod je jasný, ochlazení vzduchu v horkých letních dnech je k nezaplacení. Mimo to, že upravuje teplotu v místnostech, a to regulovaně bez vlivu vnějšího okolí, dokáže:

  • vzduch filtrovat
  • upravovat vlhkost
  • ohřívat vzduch

Základní otázky

V současné době je na výběr ze široké nabídky klimatizací a je tak obtížné vybrat tu správnou. Před samotnou koupí je dobré si odpovědět na pár základních otázek, které výběr zúží.

  • Jaké prostory budou klimatizovány?
  • Jaké funkce by měla ovládat?
  • Jak vysoký bude investice do klimatizace?

Výkon klimatizace

Výkon je základním parametrem, který by měl být při výběru správné klimatizace sledován. Obecně platí, že čím větší místnost, tím by měl být výkon větší. Při výběru klimatizace a jejího výkonu je potřeba brát v úvahu charakteristické znaky místnosti, jako jsou velká okna, vysoké stropy nebo tlusté zdi.

Pří výběru výkonu je dobré vypočítat tepelný výkon místnosti a podle toho vybrat vhodnou klimatizaci. Pokud bude klimatizace poddimenzovaná ( výkon bude příliš malý), klimatizace bude muset běžet přetržitě a prostor nevychladí.

Spotřeba a náklady

Při výběru klimatizace je také myslet na celkovou spotřebu elektrické energie a náklady spojené s provozem. Výrobci klimatizací rozdělují své produkty podle energetických tříd, začíná se na třídě A  a postupuje se výš. Většinou platí, že čím levnější klimatizace, tím je její spotřeba větší.

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace nabízejí jednu obrovskou výhodu, a tou je jejich přenosnost. Lze je umístit přímo do místnosti bez složitého instalování a zapojování. Důležité je, aby byla umístěna v blízkosti okna, kterým bude vysunuta hadice.

Mobilní klimatizace jsou většinou cenově přijatelné a jsou vhodné k nárazovému ochlazení nebo vyhřátí místnosti. Jejich nevýhodou je pak slabší výkon a poměrně znatelná hlučnost.

Nástěnná klimatizace

Nástěnná klimatizace se skládá z vnější a vnitřní jednotky. Vnitřní jednotka je umístěna v místnosti a kondenzační, venkovní, jednotka je umístěna venku. Obě části jsou propojené měděným potrubím, které je kvůli ztrátám kvalitně izolováno a prochází jím chladivo.

Vnitřní jednotka by měla být umístěna tak, aby nic nebránilo proudění studeného vzduchu, ale zároveň by vzduch neměl proudit přímo na obyvatele místnosti. Většinou se vnitřní jednotka umisťuje na stěnu místnosti v blízkosti stropu.

Venkovní jednotka nemusí být nutně umístěna venku, pokud to z estetických nebo památkových důvodů není možné, ale může být umístěna ve sklepě, podkroví nebo na chodbě. Doporučuje se ji umístit do neobytných prostor, kvůli hluku.

Venku i uvnitř

Dalším typem klimatizace je okenní klimatizace. Ta zahrnuje v jedné jednotce vnitřní i kondenzátorovou část. Jejich výhodou je snadná instalace do okna nebo do zdi. Stejně jako nástěnné klimatizace mají okenní vyšší výkon než je tomu u klimatizací mobilních. Je často používaná u budov, kde nejsou možné stavební úpravy nutné u nástěnných klimatizací.

Servis klimatizace

Odborníci doporučují servis klimatizace minimálně dvakrát ročně. Ideální je to na jaře, před začátkem sezony a pak na podzim, kdy sezony končí. V případech, že se klimatizace používá pravidelně celý rok, měla by se čistit každé dva měsíce.

Čištění je možné doma nebo v servisu. Při servisu klimatizace dochází k výměně mikrofiltru, ke kterým je často složitý přístup a je tak lepší to nechat na odborném servisu. Doporučuje se vyžívat na čištění odborníky, aby došlo k dokonalému provedení.