I přes to, že mnoho lidí dnes dává přednost parketám, plovoucí podlaze nebo dlažbě, koberec má stále své věrné přívržence a to zejména díky svým vlastnostem.

Před samotnou koupí koberce je potřeba si uvědomit požadavky, které na budoucí koberec máte.

Rozdílné jsou jistě požadavky na koberec do dětského pokoje, ložnice nebo chodby.

 

Proč si koupit koberec

  • praktická funkce- izolační schopnosti (tlumí otřesy a udržuje teplo v místnosti)
  • dekorativní funkce

Podle toho, jakou funkci má koberec plnit, si vybíráte materiál, barvu, a také to, zda si koupíte koberec kusový či celoplošný. Záleží také na zátěži, protože koberec v ložnici

Materiál

Na výběr jsou v podstatě dvě možnosti – koberec s umělým vláknem nebo přírodní materiál. U většiny koberců se používá kombinace přírodních a syntetických vláken. Vlastnosti obou materiálů se spojí a vznikne odolná, trvanlivá, pružná pokrývka podlahy. Materiál, ale také kvalita pak mají vliv na cenu koberce. Kvalitu při tom poznáte podle hmotnosti jednoho metru čtverečního, ale vliv má i množství nopků. Pokud byste koberec zvážili, zjistíte, že může mít cca 200 až 2200 gramů na metr čtvereční.

Umělá vlákna

Mezi umělá vlákna patří polyamid, polypropylen či polyester. Tento materiál je používán pro výrobu zátěžových koberců, které jsou určeny především do kanceláří, chodeb, hal. Koberce z umělého vlákna se prodávají nejčastěji jako celoplošné, zátěžové koberce.

Polyamid – nejčastěji používané vlákno, mimořádně pružné a odolné

Polypropylen – nižší pořizovací cena, odolává vlhku, barevně stálý

Přírodní materiál

Koberce z přírodních materiálů jsou dražší, ale zároveň odolnější a snesou větší zatížení. Mezi přírodní materiály patří vlna, bavlna, sisal, mořská tráva. Přírodní vlákna absorbují vlhkost, v interiéru vytvářejí příjemné klima. Bývají často vyráběny ručně, takže pro ně platí, že co kus, to originál.

Nejkvalitnějším materiálem je vlna. Má dlouhou životnost, je příjemná na dotek. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena takového koberce. Méně známé jsou známé koberce z rostlinného vlákna, které se dají ekologicky likvidovat. Mají teplý, přirozený vzhled.

Koberec s vysokým nebo nízkým vlasem?

Obecně platí, že čím vyšší vlas, tím nižší životnost. Tento typ koberců je náročnější na údržbu. Nedoporučuje se ho dávat do místností, které jsou hodně frekventované a koberec je tak více namáhán. Pokud se ovšem rozhodnete pro koberec s vysokým vlasem, hodí se spíše do ložnice nebo pracovny. Při výběru pamatujte na jedno – položte dlaň a uvidíte, jak se bude cítit i chodidlo. Vybírejte proto zejména očima a hmatem.

Barva a vzor koberce

Barva dokáže ovlivnit vzhled celé místnosti. Tmavé barvy a výrazné vzory místnost opticky zmenšují. Naopak světlé barvy a nenápadné vzory mohou místnost opticky zvětšit. Koberec s výrazným motivem se obtížně kombinuje s nábytkem, proto se do zařízených místností doporučuje volit spíše decentní vzory.

Symboly na kobercích

Na rubové straně koberce se nachází piktogramy, které nás informují o komfortu užívání – nízký, malý, dobrý, vysoký a luxusní. Dozvíme se také, jakou zátěž koberec snese. Z doplňujících značek vyčteme i informace, jestli je například koberec vhodný pro místnost s podlahovým vytápěním. Pokud zvolíte kobercové čtverce, tak si můžete vizuálně upravit koberec podle svého skládáním různých čtverců.

Pokládka koberce

Přesné položení koberce je náročné. Koberec je potřeba pečlivě rozvinout v místnosti, kterou jste si před koupí pečlivě změřili a ke každé straně přidali cca 10-15 cm. Určitě nikdy neřezejte nový koberec podle rozměrů toho starého, ten je sešlapaný a má tak jiný rozměr. V průběhu pokládání se po koberci několikrát sem tam projděte a ujistěte se, že se nikde netvoří záhyby.

Za pomoc při zpracování článku děkujeme společnosti Koberce HIT – podlahy Mělník.