Krbová kamna do nízkoenergetického domu? Proč ne!

krbova kamna_trentino_mountfield

Při rozhodování o stavbě nového domu je v dnešní době jedním z nejdůležitějších faktorů spotřeba energií a výše nákladů na vytápění. Nízkoenergetické stavby se i proto stávají stále oblíbenější.

Kladete si otázku, jak vytápět váš budoucí nízkoenergetický dům?

Vsaďte na krbová kamna a kromě tepla vpusťte do svého domu i trochu romantiky. Komu by se nelíbilo trávit chladné večery u plápolajícího ohně.

Základní otázkou zůstává, jak otopný systém do nízkoenergetického domu vybrat.

Volba topení ovlivňuje celý koncept domu, proto je třeba si tuto otázku položit již na začátku a sdělit i architektovi a projektantovi. Díky tomu budou vědět, jak naložit s rozvody pro podlahové vytápění nebo prostorem pro umístění zásobníku tepla apod.

Zanedbat není radno napojení na externí přívod vzduchu, které zaručí spolehlivou funkčnost kamen a díky čemuž nedojde ke spalování vzduchu v místnosti. Nejčastěji se pro přísun vzduchu využívá otvor v zadní části kamen.

Proč ne krb, ale krbová kamna?

Srovnáme-li klasické krby a kamna, je funkčnost a praktičnost jednoznačně na straně krbových kamen. Tepelná účinnost klasického krbu je totiž přibližně 15 %, zatímco kamna na dřevo mohou dosáhnout až 85 %.

Nenaruší krbová kamna teplotní bilanci nízkoenergetického domu?

Nenaruší, když vyberete ta správná. Krbová kamna nabízejí široký rozsah tepelného výkonu a je na vás k jakému účelu je budete používat – k vytápění celého domu, či jen na příležitostné přitápění. Důležité je zvolit kamna o správném výkonu.

Základním rozhodnutím je nevolit krbová kamna se zbytečně velkým výkonem, který neodpovídá tepelným ztrátám vytápěného prostoru. Podle velikosti mají totiž krbová kamna výkon někdy i 10 kW a více. Například pro nízkoenergetický dům, který může mít tepelné ztráty pouze 6 kW, jsou nevhodné.

Komentáře

  • Jo to souhlasím, krbová kamna jsou velice užitečná a jsou i stylová :D

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Energetické štítkování budov

Co je to "Průkaz energetické náročnosti budov"? Kde najdu seznam auditorů? Musí ho mít každá budova? Odpovědi najdete na stránkách Energetické štítkování budov.

Partneři

Dřevostavby
Moderní vytápění
Výstava Bydlení