Pasivní dům z cihel

cihlovy dum

Jen málo lidí ví, že pasivní dům nemusí být jen ze slámy, nebo přírodního materiálu. To, že dům je postavem z cihel či betonu nebo úplně jiného materiálu samozřejmě nevylučuje, že by dům nemohl být pasivní. Jde jen o to použít vhodný materiál, který má dostatečně dobré tepelně-izolační vlastnosti.


Takovým materiálem může být klidně i cihla. Nejde však o běžné pálené cihly. Z těch pasivní ani nízkoenergetický dům opravdu nepostavíte. Chcete-li mít tedy dům z cihel a přesto si přejet, aby byl pasivní, budete muset použit cihly se speciální vnitřní úpravou. Ta většinou spočívá v tom, že uvnitř cihly je polystyrenová výplň, která zaručí její dostatečné tepelně-izolační vlastnosti.

 

Výhodou cihel je to, že mají velké množství vnitřních žeber, která jsou vyplněné polystyrenem.  Stavbu pak není nutné dále zateplovat. Navíc stavby postavené z těchto izolačních cihel se vyznačují vysokou odolností, kdy kromě dostačujících tepelně-izolačních vlastností mají dobré zvukové vlastnosti, vysokou pevnost.

 

Nevýhodou izolačních cihel je, že kladou vysoké nároky na provedení stavby. Ta musí být precizní a velmi dobře provedená. Pro pasivní domy a nízkoenergetické domy je totiž důležité zajistit dokonalou vzduchotěsnost. Stavbu domu z těchto cihel proto svěřte jen ověřené firmě a stavbu pravidelně kontrolujte. Nejlépe samozřejmě uděláte, pokud si ke kontrole stavbě přizvete nějakého inspektora. Jejich výhodou je však nízká cena a dlouhá životnost i řada jiných vynikajících vlastností. Ať už se tedy rozhodnete jakkoli, tak ať vám dům jen dobře slouží.¨

 

J. H.

 

Komentáře

  • Zajímalo by mě, jak je vyřešena likvidace materiálu stavby po případném zbourání. Nenapadá mě, co by se dalo dělat se směsí cihelné suti a polystyrénu kromě skládkování. Myslím, že cihly plněné polystyrénem představují slepou uličku. Sendvič, totiž těžký materiál uvnitř a izolační obálka zvenku je zcela jistě lepší řešení.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Energetické štítkování budov

Co je to "Průkaz energetické náročnosti budov"? Kde najdu seznam auditorů? Musí ho mít každá budova? Odpovědi najdete na stránkách Energetické štítkování budov.

Partneři

Dřevostavby
Moderní vytápění
Výstava Bydlení