Pomýšlíte na pořízení domku nebo bytu? Chcete si být jisti, že opravdu nekupujete zajíce v pytli? Projíždíte na internetu kdejaké nabídky nemovitostí a máte strach, abyste nenaletěli?

 

Vždyť i fotografie mohou být někdy zavádějící. Stejně, jako některé údaje. Pokud nemáte dostatek zkušeností, obrátíte se na realitní kancelář. Na našem trhu jich je nepřeberné množství a barevné katalogy, které najdete zdarma téměř na každém rohu, vám rovněž správnost rozhodnutí nezaručí. Povolání realitního makléře zní lákavě a mnoho tzv. odborníků se do této branže vrhlo s vidinou velkého a snadného výdělku. Bohužel, na účet klienta.

 

Ale jak se tedy má člověk orientovat? Bohužel ani velká renomovaná realitní kancelář nemusí zaručovat nejlepší služby. Neřízená činnost makléřů pod hlavičkou „velké“ společnosti může pro klienta znamenat vyhozené peníze třeba i z hypotéky navíc.

 

Co by tedy solidní RK měla mít? Samozřejmostí je stálé sídlo, provozní hodiny, oprávnění k činnosti a osobu pověřenou k jednání se zákazníky. Dejte i na první dojem. Navštivte vybranou RK. Pokud se setkáte s pracovníkem, který bude koukat na hodiny, stručně vás poinformuje a předloží vám stohy papírů, jděte jinam.

 

Dobrý realitní makléř vám musí za provizi (na její ceně se dohodněte předem), zajistit vstupní prohlídku nemovitosti, sepsat spotřebitelskou smlouvu, posoudit reálnou tržní cenu a zajistit podklady, které budete potřebovat. V další fázi by vám měl připravit podklady pro kupní smlouvu a asistovat jak u jejího podpisu, tak při vypořádání kupní ceny. Další službou, kterou jste si zaplatili, je i návrh na zápis do katastru nemovitostí.

 

Kupní smlouvy zpracovávají advokáti nebo notáři, kteří nesou odpovědnost za jejich správnost.

Při jakékoli pochybnosti vyčkejte s podpisem a poraďte se se svým právníkem. I v tomto případě se pozná solidnost firmy. Ta, která na vás nechce vydělat něco navíc, vám v tom nebude bránit, a naopak.

 

Na co si dát pozor?

 

Smlouva o zastupování realitní kanceláří by měla obsahovat:

 

- identifikaci oprávněné osoby prodávajícího a identifikaci realitní kanceláře

- přesný popis nemovitosti včetně jejího technického stavu a dalších náležitostí, jakými jsou například zástavní právo, věcné břemeno a podobně

- podmínky prodeje, to znamená – přesnou cenu, způsob placení (v případě hypotéky výše měsíčních splátek)

- rozsah služeb, které je realitní kancelář povinna splnit

- výši provize, kterou RK zaplatíte

- dobu trvání smlouvy

- sankce za porušení smlouvy

 

Mějte na paměti, že jde o velkou investici, na kterou jste museli dlouho šetřit nebo kterou budete další dlouhá léta splácet. Nestyďte se proto ptát se při sebemenší nejasnosti. Nakonec jedna pojistka pro vás: Asociace realitních kanceláří zpracovala vzorový formulář smlouvy. Vyžádejte si ho, ať přesně víte, kdy a za jakých podmínek máte možnost odvolání.