Mít vlastní bydlení je v dnešní době sen snad každého člověka. Někomu vyhovuje byt, jiný dává přednost rodinnému domku. Ať tak, či tak, v každém případě se jedná o velmi nákladnou investici, která bývá nezřídka spojena se zadlužením na téměř celou dobu produktivního života. Pořízení vlastního bytu nebo domu je většinou spojeno s nutností využít hypotéku, jejíž splátky nebývají zrovna malé. V kombinaci s každoměsíčním placením režií se pak často jedná o pořádný zásah do rodinného rozpočtu.

Proto se v dnešní době stále více rozmáhají stavby úsporných a ekologických domů, které nejen že chrání životní prostředí, ale zároveň svým majitelům přinášejí komfort za velmi přijatelné ceny.

Dřevostavby – rodinné domy s budoucností

Mezi nejoblíbenější nízkonákladové a zároveň ekologické domy patří  v současné době dřevostavby. Přes počáteční nedůvěru si získávají stále více příznivců a lidé oceňují jak přijatelnou pořizovací cenu, tak i přiměřené režijní náklady. V neposlední řadě je výhodou i rychlost, s jakou jsou tyto domy postaveny, v některých je možné bydlet již za tři měsíce od začátku stavby.

Pasivní, nebo nízkoenergetický dům?

Dalšími variantami nízkonákladového bydlení jsou pasivní nebo nízkoenergetické domy.  Na jejich provozu ušetříte ročně nemalou částku a i samotná stavba vyjde výrazně levněji než pořízení klasického rodinného domu.

Pasivní dům

Každý z nás ví, že ať bydlí v bytě či v domě, náklady na teplo patří každoročně k těm nejvyšším. Pasivní dům zajišťuje tepelnou pohodu využíváním tzv. pasivních zdrojů tepla: tepelnými kolektory, přímým využitím slunečního záření a s tím spojeným umístěním obytných místností na jižní stranu nebo využití tepla, jež vyzařuje ze spotřebičů. Správně postavený pasivní dům má roční spotřebu tepla do 15 kWh na metr čtvereční za rok.

Nízkoenergetický dům

Tento dům má až třetinovou spotřebu tepla oproti ostatní běžné výstavbě. Nejdůležitějším prvkem při stavbě je, stejně jako u pasivního domu, precizní využití vhodných materiálů. Roční spotřeba by zde neměla přesáhnout 50kWh na metr čtvereční za rok. Jen pro srovnání – v klasické výstavbě se spotřeba pohybuje více než 100 kWh za rok.

Jak zajistit financování stavby?

I po výběru některého nízkonákladového domu však u většiny lidí vyvstane otázka, jak si zajistit na stavbu potřebné finance. Rozpočet většiny lidí je v nejlepším případě průměrný, málokdo disponuje takovým platem, aby si zvládl na stavbu domu v nějakém rozumném časovém horizontu ušetřit. Řada lidí se obrací  na půjčky online, které představují významnou časovou úsporu. I proto je zadlužování lidí kvůli vlastnímu bydlení u nás celkem běžné. A dá se říci, že ze všech důvodů k zadlužení je tento nejvíce pochopitelný a i rozumný. Důležité je, aby si každý zvážil své vlastní možnosti a také zjistil, jaké podmínky nabízejí různé bankovní, ale i nebankovní instituce.

Nebankovní úvěr i hypotéka

Společností, které nabízejí nebankovní půjčky pro každého a pomohou s financováním stavby, je mnoho. Některé poskytují nebankovní půjčky a úvěry, jiné přímo nebankovní hypotéku. Většina požaduje jako jistinu zástavu nemovitosti. Zde není důvod k přehnaným obavám, pokud je úvěr řádně splácen. Podobně je to i u jakékoli jiné hypotéky.

V každém případě: Jak výběr a stavba domu, tak i volba vhodného financování jsou záležitosti velmi zásadní a důležité, které na mnoho let ovlivní život celé rodiny. Proto je důležité vše v klidu a bez ukvapenosti promyslet a zvážit vlastní reálné možnosti. Na druhou stranu – určitá míra rizika zde bude vždy a proto není nutné vytvářet si nějaké předimenzované budoucí katastrofické scénáře. Postačí zdravý selský rozum nejlépe v kombinaci s názorem odborníka, dostatek informací a důkladná rozvaha.

 

foto: pexels.com