Chystáte se stavět pasivní dům? Určitě neprohloupíte. Pasivní dům totiž dokáže vytvářet příjemné tepelné podmínky v létě i zimě s minimální spotřebou tepla.

Aby se dalo hovořit o pasivním domě, spotřeba tepla nesmí přesáhnout 15kWh/m2. Základem pasivního domu je dokonalá izolace a také kvalitně provedená rekuperace. Výstavba pasivního domu sice vyžaduje použití speciálních technologií, konečná cena ale nemusí být vyšší než u běžných domů. Cena se odvíjí od použitých stavebních materiálů.

Na to aby byl pasivní dům opravdu pasivní, je ale třeba myslet již od projektu a vše promyslet a propočítat do posledního detailu.

Při stavbě pak je nutné mimo jiné pamatovat i na kvalitní tepelnou izolaci základové desky.

Běžná základová deska se tepelně izoluje polystyrénovými deskami, na kterou se poté instaluje betonová plocha sloužící jako základ pro podlahovou krytinu. Je třeba důkladně pohlídat tepelné mosty, které vznikají v místě napojení svislého zdiva a základové desky.

Tepelné mosty je možné eliminovat bloky u pěnoskla nebo lože z extrudovaného polystyrenu. U některých staveb se používají i vrstvy z drceného pěnového skla, které se nasype do výkopu v hloubce, ve které nemrzne. Na toto sklo se poté aplikuje základová deska. Toto řešení je poměrně levné a jednoduché, nehodí se ale na pozemky, kde je vysoká hladina spodní vody.

Cena za základovou desku se pohybuje mezi 2500 – 3500 Kč za m2. Jste-li zruční, určitě zvládnete alespoň výkopy svépomocí a cenu tak můžete snížit na příjemnější částku.

Dům ale nemusí nutně stát na základové desce. Stavíte-li dřevostavbu, je možné dům postavit na zemní vruty (kvůli náročnosti technologií se jedná o poměrně drahé řešení) či na základové patky. Mezera mezi podlahou a terénem navíc vyřeší případný problém s radonem na pozemku.

Pro kterou variantu byste se přiklonili vy?

S.Š.
foto: freedigitalphotos.net