Jestliže každoročně s hrůzou čekáte, až vám přijde vyúčtování za energie, určitě nejste sami. Cena elektřiny neustále roste, i proto se vyplatí vědět o energetických žroutech vaší domácnosti.

Straší vás účet za elektřinu? Zkuste doma zavést několik drobných změn, které v dlouhodobém horizontu potěší především vaši peněženku. Necháváte často svítit ve vedlejším pokoji? Jeden z mýtů o úspoře elektřiny je, že časté zhasínání a rozsvěcení je neekonomické. Což není tak úplně pravda. Pokud se do místnosti plánujete vrátit později než za zhruba 5 minut, určitě se tam vyplatí zhasnout.

1. Porozhlédněte se u konkurence

Za poslední roky se v tuzemsku na poli energií objevili noví hráči. Mnoho českých domácností však zůstává u starých dodavatelů, přestože své služby nabízejí i za mnohonásobně více peněz. Je tak velmi reálné, že váš soused za tytéž služby platí méně než vy. Vyzkoušejte proto online srovnání cen elektřiny, díky kterému zjistíte, zda změnou dodavatele výrazně neušetříte.

2. Pozor na rozmístění nábytku

Elektronika a domácí spotřebiče jsou velkou kapitolou samy o sobě, a proto se jim vyplatí věnovat dostatek času. Způsobů, jak ušetřit na elektřině, je hned několik. Lednička by například nikdy neměla stát v blízkosti tepelného zdroje (například trouby či topení), jinak hrozí, že lednice zbytečně schramstne příliš mnoho energie na ochlazování.

Nemáte doma energetického žrouta?

Ušetřit však můžete už při nákupu, a to správným výběrem spotřebiče. Barevné štítky a označení (A až D) určují, do které skupiny přístroje spadají a jak je to s jejich energetickou náročností. Výrobek označený písmenem A se třemi či dvěma plus lze vnímat jako energeticky nenáročný, a proto se jeho koupě vyplatí. Výměnu staršího, ale stále funkčního spotřebiče zvažte, aby se vám pořízení nového ve výsledku opravdu vyplatilo. Udělejte v domácnosti také malou inventuru. Co starý DVD přehrávač či hi-fi věž, které už roky nikdo nepoužil?

Tip: Víte, co je to stand-by režim? Pokud necháváte některý spotřebič či nabíječku v zásuvce, něco vás stojí, přestože je vypnutý nebo zrovna nic nenabíjí. Tento režim sice spotřebovává jen malé množství energie, při ročním součtu se však nakonec může jednat o proud za několik stovek korun. Tento problém vyřešíte prodlužovacím kabelem s vypínačem. Ti, kteří si koupili zařízení vyrobené a prodané na trhu EU v roce 2010 a později, si nemusí dělat vrásky. V roce 2013 došlo navíc ještě ke zpřísnění limitů, díky evropské regulaci tak mohou spotřebiče takto čerpat ze sítě opravdu jen minimum wattů.

3. Zjistěte, jaký máte tarif

Podívejte se do své smlouvy s dodavatelem energií a zjistěte, jakou tarifní sazbu máte. Existuje tzv. nízký a vysoký tarif. Kombinaci těchto dvou se říká dvoutarifní sazba, v průběhu dne přitom dochází k přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem. Samotné přepínání je řízeno centrálně (technologií HDO). V rámci nízkého tarifu platíte za dodávku elektřiny méně. Zajímá vás, kdy zapnout pračku či myčku, aby to bylo co nejvýhodnější? Zavítejte na webové stránky dodavatele nebo zavolejte na jeho zákaznickou linku. Doba nízkého tarifu je určována hromadně. Většina českých domácností však jede v klasickém, vysokém tarifu, jelikož na dvoutarifní sazbu nemají nárok. Pro její dosažení je totiž zapotřebí splnit několik kritérií. Jestliže nemáte v bytě elektrický přímotop či akumulační kamna, šance se značně snižují.