Rok 2016 nabízí majitelům rodinných a bytových domů jedinečnou příležitost vyměnit staré kotle za ekologická tepelná čerpadla s až 85% státní dotací.

Běží totiž programy Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace.

 

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

 

1. Jaký je rozdíl mezi Novou zelenou úsporám a Kotlíkovou dotací?

Nová zelená úsporám slouží pro stávající majitele elektrokotlů. Kotlíková dotace potom pro domy, kde se zatím topí kotlem na tuhá paliva. Základní podmínkou přiznání dotace na tepelné čerpadlo je, že měníte stávající zdroj vytápění za ekologické tepelné čerpadlo.

2. Mohu žádat o dotaci, i když nemám ústřední topení?

Oba dotační programy jsou primárně určeny pro výměnu neekologických kotlů. Proto máte-li samostatná kamna v jednotlivých místnostech, o tento typ dotace bohužel žádat nemůžete.

3. Kdo je to energetický specialista a jaká je jeho role?

Odborník, který vám pomůže zpracovat přílohy k žádosti o dotaci a navrhnout ekologicky nejvýhodnější řešení. Připraví pro vás konkrétní návrh úsporných opatření včetně výpočtů. I výdaje na zpracování těchto dokumentů si můžete započítat do žádosti o dotace.

4. Mohu si vybrat jakýkoli typ tepelného čerpadla?

Co se týče druhu, vztahují se dotace na všechny typy: tepelná čerpadla vzduch-voda, země-voda i voda-voda. Ne na každý konkrétní spotřebič ale můžete dostat dotaci. Sleduje se například minimální topný faktor a splnění směrnice Evropského parlamentu o Ekodesignu. Doporučujeme se proto vždy poradit s odborníkem/prodejcem, jestli vámi vybrané zařízení patří k dotovaným.

5. Co mám udělat se starým kotlem po výměně?

Ekologicky zlikvidovat. Nejprůkaznějším dokladem je lístek ze sběrného dvora s uvedením štítku a váhy spotřebiče. Likvidaci pro vás může zajistit i firma, která instaluje nový kotel. Nezapomeňte si ale říci o potvrzení.

Chcete mít jistotu, že vaše žádost o dotaci proběhne hladce od podání až po instalaci nového spotřebiče? Nechte to na profesionálech – například společnost Czechklima zajišťuje prodej i instalaci tepelných čerpadel včetně vyřízení dotace na míru.