Ke stavbě nebo větší rekonstrukci vždy neodmyslitelně patří pečlivé plánování, které je nezbytné jak pro hladkou realizaci technické části projektu, tak pro tvorbu realistického rozpočtu. Je vždy komplikací, když stavitel v této fázi zapomene některý potřebný materiál do projektu zahrnout. Položek, které budou při stavbě potřeba, bude samozřejmě celá řada. Mezi nimi by ale rozhodně neměly chybět ty následující.

Palubky a jejich široké využití

Palubky představují dřevěný prvek, jehož široké využití z něj dělá nepostradatelnou součást každého stavitelského projektu. Stačí si jen projít všechny dostupné typy, máme palubky podlahové, fasádní, obkladové, ale i speciální saunové nebo srubové palubky. Vybírat lze z řady druhů dřeva podle konkrétní aplikace. Standardem je dnes i specifická drážka, která umožňuje jejich jednoduchou montáž.

OSB desky nechybí na žádné stavbě

I použití OSB desek je doslova univerzální. Nejsou sice určené pro dlouhodobé nasazení v exteriérech, ale hodí se na střešní bednění, vyrovnávání podlahových nerovností nebo třeba jako police. Po dobu stavby mohou sloužit i jako provizorní oplocení. Univerzální OSB desky se vyrábí vysokotlakým lepením tenkých borovicových plátů. Desky charakterizuje pružnost, tvarovatelnost a v neposlední řadě i nízká cena. Volit lze z varianty s perodrážkou i bez ní.

KVH hranoly a další prvky

Jen těžko se na stavbě obejdeme také bez KVH hranolů. Ty jsou vyráběny z masivního dřeva a využívají se na nosné konstrukce. Důvod je ten, že dokážou vydržet velké tlaky a tím pádem celé konstrukci dodávají potřebnou pevnost a stabilitu. I v tomto případě je možné si vybrat z řady druhů dřeva, přesně podle požadavků konkrétní aplikace.

Velkou pozornost věnujte i spojovacímu materiálu v podobě šroubů, vrutů, hřebíků nebo tmelů. Potřeba bude i kování, kotevní prvky a samozřejmě i nářadí. To vše dohromady potom vaše píle a um promění v dokonalý výsledek.

Zdroj obrázku: Kardasov Films / Shutterstock.com