V současné době je spolehlivý dodavatel elektrické energie důležitější než kdy dřív. Díky kvalitnímu dodavateli můžete na elektřině ušetřit nemalé částky. Ale to, kolik za spotřebu elektřiny zaplatíte, můžete z velké části ovlivnit i vy sami. Jak? S pomocí úsporných opatření, která můžete zavést ve své domácnosti, ale také s pomocí nízkého tarifu.

Moderní společnost je na elektrické energii závislá

Elektrická energie je pro náš život nezbytná. Moderní společnost by bez ní byla ztracená a v domácnosti by více jak polovina věcí nefungovala. Přestože jsme na elektřině závislí, měli bychom se chovat tak, abychom svým chováním zbytečně nepřispívali k vyšší spotřebě a elektřinou neplýtvali. Jak to udělat? Zamyslete se nad svými každodenními návyky v souvislosti s tím, jak přispívají k vyšší spotřebě elektřiny. Ty, které nejsou nezbytně nutné, postupně odbourejte.

Díky výhodné ceně proudu noční sovy v minulosti ušetřily

V minulosti dokonce existoval noční proud. Říkalo se tak tarifu, který byl výhodnější mezi desátou hodinou večerní a šestou hodinou ranní. Jeho název byl tudíž odvozen od toho, že vycházel právě na noc. Lidé, kteří jsou v noci aktivní, tak díky tomu ušetřili. Přestože je noční proud již záležitostí historie, přeci jen se v pozměněné formě dochoval do dneška.

Nízký a vysoký tarif

Místo označení noční proud se nyní používají termíny nízký a vysoký tarif. Ty značí části dne, během kterých je proud levnější a dražší. Ty ovšem již nejsou pro všechny domácnosti totožné. Proto, chcete-li ušetřit a například se činnostem, které jsou na spotřebu elektrické energie náročné, věnovat v době nízkého tarifu, musíte si nejprve zjistit, kdy takové období ve vaší domácnosti nastává.

Nahlédněte do své smlouvy s dodavatelem elektrické energie

Nejjednodušším způsobem, jak tento časový úsek s levnější elektřinou odhalit, je nahlédnout do vaší smlouvy s dodavatelem elektrické energie. Pokud nebudou ve smlouvě uvedeny přesné časové úseky, ve kterých platíte za elektřinu méně, nezoufejte.

Druhým způsobem, který vám nezabere mnoho času, je kontrola webových stránek dodavatele. Někteří dodavatelé elektřiny totiž mají přímo na svých stránkách uvedeny tabulky, ze kterých lze snadno vyčíst, kdy je pro vás odběr elektřiny levnější. Posledním způsobem, pokud ani jeden z předchozích způsobů nezabere, je kontaktování zákaznické linky poskytovatele elektřiny.

Buďte aktivní a zjistěte si, kdy ve vaší domácnosti nastává doba nízkého tarifu elektřiny a činnostem, které s sebou přináší vyšší spotřebu elektřiny, se můžete věnovat v těchto časových úsecích. Díky tomu snížíte svou spotřebu elektrické energie a ušetříte.

Zdroj obrázku: RossHelen / Shutterstock.com