Toužíte po osobní svobodě a nezávislosti na ostatních? Nemusíte patřit mezi miliardáře, abyste tohoto snu dosáhli – stačí drobné krůčky. Dnes se zaměříme na dům a domácnost. Co změnit, abyste snížili svou závislost na okolním světě?

Solární panely na střeše

Solární panely vám pravděpodobně nepokryjí 100 % vaší roční spotřeby elektřiny. Značně ale sníží vaši závislost na odběru elektřiny z rozvodové soustavy. Když dojde k výpadku elektřiny, stále budete schopni mít v provozu ledničku nebo si posvítit alespoň s pomocí malé stolní lampy z elektřiny, kterou uložíte do baterií. Domácí baterie jsou totiž stále častěji součástí domácností, které solární panely mají. Umožňují vám uložit přebytečnou energii, kterou třeba vyrábíte během slunného letního dne, a spotřebovat ji v průběhu noci nebo při dni zamračeném.

Je-li vaším cílem nezávislost na okolí, solární panely jsou jasnou volbou.

Zateplení střechy a fasády

Svou nezávislost neprohlubujete jen tím, že jste schopni si některé zdroje sami vyprodukovat. Snížíte ji i tím, že omezíte svou spotřebu. Jasnou volbou jsou proto investice do těch částí nemovitosti, které sníží únik tepla.

Vyměňte proto okna za nová, zateplete fasádu a střechu. Existují různá řešení a výsledkem je samozřejmě různá výsledná energetická náročnost budovy. Důkladně proto zvažte, pro jakou variantu se rozhodnete.

Zahrada jako malé hospodářství

Myslíte-li to s nezávislostí skutečně vážně, měli byste pamatovat také na soběstačnost potravinovou. Abychom byli přesnější, absolutní soběstačnosti na jedné zahradě u rodinného domu asi nedosáhnete. Jestliže ale budete schopni pravidelně sklízet vlastní ovoce a zeleninu a k tomu budete mít pár slepic, či dokonce vepřů a králíků, svou nezávist na potravinách z obchodů značně navýšíte.

Pořídíte-li si k tomu vlastní pole, kde budete pěstovat i brambory, nebo dokonce obilí, pak již skutečně platí, že velkou část své vlastní spotřeby pokryjete z toho, co si sami dokážete obstarat. Přebytky pak navíc můžete prodávat a za ně nakupovat chybějící suroviny od farmářů v blízkém okolí.

Nádrž na dešťovou vodu

Voda je stále cennějším artiklem. Proto je škoda nechávat ji ze střechy a terasy odtéct do kanalizace. Snažte se proto co největší množství vody zachytit v jímce. Využívat ji následně můžete pro zalévání záhonů i pro svá zvířata. Pro své vlastní účely ji pak můžete využívat nikoli jako vodu pitnou, ale jako vodu užitkovou.

Také povolání vám může dát nezávislost

Jestliže se vaší obživou nestane přímo vaše farma, stále si svůj příjem můžete zajistit do značné míry nezávisle. Takzvaně na volné noze pracovat například jako účetní, IT specialista nebo třeba jako soukromý řemeslník. Budete tak mít široké spektrum klientů a nebudete závislí na jednom jediném zaměstnavateli.

Zdroj obrázku: Diyana Dimitrova / Shutterstock.com