Co je to Blower Door Test?

Test průdušnosti

Na první pohled termín Blower Door Test vypadá, že skrývá nějaký náročný vědecký test či experiment, ale zbytečně se nelekejte. Jedná se totiž o zkoušku vzduchotěsnosti, někdy nazývanou též průvzdušnosti budovy.

Tento test by měl být prováděn u všech budov a zejména u těch, které jsou nízkoenergetické, či dokonce soběstačné.  Test se provádí za účelem zjištění těsnosti obálky domu. Tato informace je velmi důležitá, protože vám pak umožní přesnou lokalizaci netěsností ve vašem domě. A každá taková netěsnost znamená únik tepla a tedy i finančních prostředků. U nízkoenergetických staveb je tento test navíc podmínkou pro získání dotace v rámci programu Zelená úsporám.

Postup měření není nikterak složitý. Metodika je dána normou ČSN EN 13829. Podle metodiky se do dveří osadí ventilátor, který do domu vhání vzduch a který má regulovatelný výkon. Na základě toho se měří tlakové rozdíly mezi vnitřním a vnějším prostředím.  Přitom se předpokládá, že tlakový rozdíl se rovná množství vzduchu proudícího skrz netěsnosti obálky domu.

Měření se provádí dvakrát. Jednou při přetlaku uvnitř budovy a podruhé, když se v budově vytvoří podtlak. Výsledkem je řada naměřených hodnot, na základě kterých vám bude vystaven protokol o měření.

Před samotným měřením je potřeba připravit stavbu. V prvé řadě je důležité, aby v budově již byla hotová elektřina, osazena okna a dveře a hotov komín. U lehkých staveb nemusí být nahozeny omítky. U ostatních je to nutností. Následně dojde k izolaci všech průduchů, jako jsou větrací otvory a komín. Cena za provedení testu například u rodinného domu se pohybuje mezi 4000 až 5000 korun.

 

J. H.

Komentáře

 • Dobrý den,
  měl bych k článku pár dotazů:
  1. Soběstačný dům je to stejné jako energeticky pasivní dům? Někde se mluví o nízkoenergetických domech a ty soběstačné zde nejsou vůbec zmíněny.
  2. Blower door test lze provádět pouze u nových staveb nebo i u starších? Jde mi o to, že máme v plánu větší rekonstrukci s tím, že by po ní měl dům být nízkoenergetický.
  3. Je toto měření nutné i v případě, kdy se přiděluje energetický štítek pro budovy?

  Děkuji.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení