Co je to Blower Door Test?

Test průdušnosti

Na první pohled termín Blower Door Test vypadá, že skrývá nějaký náročný vědecký test či experiment, ale zbytečně se nelekejte. Jedná se totiž o zkoušku vzduchotěsnosti, někdy nazývanou též průvzdušnosti budovy.

Tento test by měl být prováděn u všech budov a zejména u těch, které jsou nízkoenergetické, či dokonce soběstačné.  Test se provádí za účelem zjištění těsnosti obálky domu. Tato informace je velmi důležitá, protože vám pak umožní přesnou lokalizaci netěsností ve vašem domě. A každá taková netěsnost znamená únik tepla a tedy i finančních prostředků. U nízkoenergetických staveb je tento test navíc podmínkou pro získání dotace v rámci programu Zelená úsporám.

Postup měření není nikterak složitý. Metodika je dána normou ČSN EN 13829. Podle metodiky se do dveří osadí ventilátor, který do domu vhání vzduch a který má regulovatelný výkon. Na základě toho se měří tlakové rozdíly mezi vnitřním a vnějším prostředím.  Přitom se předpokládá, že tlakový rozdíl se rovná množství vzduchu proudícího skrz netěsnosti obálky domu.

Měření se provádí dvakrát. Jednou při přetlaku uvnitř budovy a podruhé, když se v budově vytvoří podtlak. Výsledkem je řada naměřených hodnot, na základě kterých vám bude vystaven protokol o měření.

Před samotným měřením je potřeba připravit stavbu. V prvé řadě je důležité, aby v budově již byla hotová elektřina, osazena okna a dveře a hotov komín. U lehkých staveb nemusí být nahozeny omítky. U ostatních je to nutností. Následně dojde k izolaci všech průduchů, jako jsou větrací otvory a komín. Cena za provedení testu například u rodinného domu se pohybuje mezi 4000 až 5000 korun.

 

J. H.

Komentáře

 • Dobrý den,
  měl bych k článku pár dotazů:
  1. Soběstačný dům je to stejné jako energeticky pasivní dům? Někde se mluví o nízkoenergetických domech a ty soběstačné zde nejsou vůbec zmíněny.
  2. Blower door test lze provádět pouze u nových staveb nebo i u starších? Jde mi o to, že máme v plánu větší rekonstrukci s tím, že by po ní měl dům být nízkoenergetický.
  3. Je toto měření nutné i v případě, kdy se přiděluje energetický štítek pro budovy?

  Děkuji.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Energetické štítkování budov

Co je to "Průkaz energetické náročnosti budov"? Kde najdu seznam auditorů? Musí ho mít každá budova? Odpovědi najdete na stránkách Energetické štítkování budov.

Partneři

Dřevostavby
Moderní vytápění
Výstava Bydlení