Okna jednoznačně patří k hlavním prvkům stavby a jejich výběr je důležitý nejen kvůli estetickému efektu, ale především z hlediska energetického. Špatný výběr oken může představovat velké riziko. Skrz ně totiž může unikat až pětinásobek tepelné energie.

Jaký typ oken zvolit pro váš dům?

U tepelně izolační schopnosti okna je důležité nejen prosklení, ale i rám okna. Moderní stavby využívají izolačních dvoj-, troj- a více skel, která zajistí kvalitní izolaci. Velmi důležitý je i materiál rámu oken. Určitě jste i vy zaznamenali, že od devadesátých let se do domů instalují především okna plastová. Proč tomu tak je? A jsou dřevěná okna pasé?

Plastová okna

Plastová okna jsou levnější než okna dřevěná, což hraje v jejich prospěch. Kromě ceny se plastová okna mohou chlubit i skvělými tepelně izolačními vlastnostmi. Výhodou plastových oken je i to, že plastový rám umožňuje jejich výrobu i v atypických tvarech. V neposlední řadě je třeba zmínit i jejich snadnou omyvatelnost.

Nevýhodou je ale fakt, že případné mechanické poškození okna může být obtížně odstranitelné.

Dřevěná okna

Dřevěná okna jsou druhou nejrozšířenější variantou. V našich končinách se instalují především eurookna vyrobená z dřevěných, vícevrstvých profilů. Co se energetických vlastností týče, jsou dřevěná okna srovnatelná s těmi plastovými a osvědčily se i v nízkoenergetických a pasivních domech. Jejich údržba je sice náročnější, o to delší ale mají životnost.

Nejsou k dostání v atypických tvarech, ale do mnohých staveb se nejen z estetického hlediska hodí více (např. dřevostavby).

S. Š.