Čas od času je třeba vymalovat byt. Nedávno jsem také byl přinucen k této neoblíbené činnosti. Změnil jsem bydliště a nový byt bylo potřeba vymalovat. Stál jsem před rozhodnutím jakou barvu použít. Samozřejmě, že mě ihned napadla barva ekologická. Nevěděl jsem však kde je koupit a kolik stojí.

Raději jsem se vypravil do specializovaného obchodu s žádostí o radu. Druhů barev je nepřeberné množství. Můj požadavek byl jasný, barva do interiéru, která je ekologicky a zdravotně nezávadná. Byly mi nabídnuty barvy se značkou Ekologicky šetrný výrobek. Tato značka garantuje, že výrobek a ani výrobní proces není závadný pro lidské zdraví a životní prostředí. Hledejte proto barvu se znakem ekologicky šetrného výrobku nebo s kytičkou.

Proč vlastně vybrat šetrné barvy?

Do interiéru používejte pouze ekologicky nezávadné barvy, které se ředí vodou. Některé barvy totiž mohou obsahovat těkavé sloučeniny těžkých kovů, aromatické uhlovodíky (benzen, toluen, fenoly) a dioxiny, formaldehyd, trichloretylen. Nechcete-li tohle vše vdechovat, používejte v interiéru pouze ekologicky nezávadné barvy. Neplatí to pouze o barvách na zdi, ale také samozřejmě o nátěrech určených k ošetření dřeva (nábytku, podlahy). V jiném článku jsem už o tom psal, použijte raději přírodní oleje.

Nepodlehněte klamavým reklamám, které tvrdí, že ekologicky nezávadné barvy a laky jsou méně odolné a méně kvalitní. Není to pravda stálost i krycí schopnost ekologických barviv je stejná jako u klasických. Rovněž si nepopleťte značku. Na některých výrobcích můžete narazit na označení Zelený bod. Toto označení nevypovídá o ekologické nezávadnosti barvy. Pouze deklaruje, že výrobce přispěl na recyklaci obalu.

Dostupnost ekologických barev také není nijak omezena. Seženete je v každém obchodě a specializované prodejně. Můžete si také vybrat z řady barevných odstínů. Také jejich aplikace se nijak neliší od použití klasických barev. Kolik tyto barvy stojí? Už jsou pryč časy, kdy cena ekologicky šetrných výrobků byla vyšší. Ekologickou barvu seženete už za cenu kolem 200-300 Kč za 7 litrů. Takže směle do toho!

Autor: J. H.