Ekologické bydlení

drevo1

Chcete mít ekologické bydlení pro náročnější uživatele? Máte zájem ušetřit na topení? Chcete, aby vám dům rostl před očima? Pak použijte při výstavbě obnovitelný přírodní materiál – dřevo.

Není dřevostavba jako dřevostavba. Existují v zásadě tři základní typy.

 

1)  Dům ze dřeva, tedy klasický srub v kanadském stylu. Technologie je stará a velmi jednoduchá – dřevěné kmeny nebo trámy jsou jednoduše naskládány na sebe. Tyto budovy poznáte na první pohled – typickým prvkem je křížení trámů v rozích stavby.

 

2) Hrázděné konstrukce, které využívají trámů z lepeného dřeva. Jistě si v této souvislosti vybavíte skanzeny.

 

3)  Sendvičová konstrukce – v současné době nejvyužívanější typ dřevostavby. Základem stavby je konstrukce z dřevěných trámů. Mezery vzniklé mezi nimi jsou vyplněny tepelnou a akustickou izolací. Opláštěná může být dřevěnými stavebními deskami nebo palubkami.

 

Dřevo jako izolant nestačí

I když je dřevo samo o sobě hřejivé a dobře izoluje teplo, jako samostatný izolant použít nelze. Na pomoc proto spěchá nejčastěji polystyrén nebo minerální izolace. Polystyrén je sice levnější a nevsakuje tolik vodu, snadno ale hoří a není tvarově a časově stálý. Také není tak dobrým zvukovým izolantem jako minerální izolace. Pokud ale budeme chtít použít právě druhou variantu, musíme ji ochránit před vlhkostí parozábranou.

 

Zděný nebo dřevěný?

Tuhle otázku řešili už tři prasátka v notoricky známé pohádce. Jak to tedy je? Největší výhodou dřevěných domu oproti jejich klasickým zděným kolegům je to, že dům ze dřeva postavíte mnohem rychleji. Je to dáno hlavně tím, že nepoužíváte žádné materiály citlivé na chlad a mráz. Pokud máte hotovou základovou desku, můžete zbytek dostavět i v zimním období. Jakmile je hrubá stavba dokončena, lze dům začít vytápět a pokračovat ve výstavbě bez problémů (a v teple) dál. Nejvíce znatelné to je při stavbě montovaného domu sendvičovou metodou z prefabrikovaných dílů. Části stavby jsou již předpřipraveny ve výrobních halách, na stavbě se pouze smontují dohromady. Materiály, které využíváte, nevyžadují další zrání. Oproti klasickému zděnému domu se tedy do nově postavené dřevostavby můžete ihned přestěhovat a nemusíte mít strach z pocitu syrovosti.

 

A co peněženka? Pláče?

Kdo si myslí, že na dřevostavbě závratně ušetří, bude asi překvapený. Samotná stavba se totiž příliš finančně neliší. Ušetřit však můžete na následných výdajích při běžném užívání domu. Dřevostavby patří k nízkoenergetickým domům, tzn. že na vytápění spotřebujete méně než 50 kWh/m2.rok energie, což je několikanásobně nižší hodnota, než spotřebuje provoz běžného domu. Pokud bychom chtěli dosáhnout stejné tepelně izolační kvality sendvičové dřevostavby použitím plných cihel, musela by stěna být několikanásobně silnější. To samé, i když v menší míře, platí také pro stěny z porézních materiálů či ze silikátu. Využitím této metody tedy výrazně ušetříte prostor. Pokud byste měli stejný venkovní půdorys, obytná plocha bude u zděné stavby menší. I na poli zděných domů se ale blýská na lepší časy. Dobré tepelné vlastnosti obvodových stěn můžeme pozorovat při použití superizolačních cihel SI.

 

Nezbaští mi červotoč barák?

Jestliže s sebou dřevostavby v minulosti přinášely mnoho problémů, ať už konstrukčních či finančních, dnes z bydlení v nich nemusíte mít těžkou hlavu. Podvědomě můžete mít pocit, že se vám stavba po několika letech sesype na hlavu.

 

Škůdci – Pokud se chcete vyvarovat napadení škůdci, můžete samozřejmě použít speciální preparáty. Kromě chemické ochrany dřeva se ale běžně využívá ještě jedné ekologičtější metody, jak vyhubit hmyz – vysoušení. Hmyz, který by mohl být ve dřevě, vlivem vysoké teploty zahyne a jiný již dřevo nenapadne, protože v něm není potrava v podobě živého dřeva.

 

Tohle že je ze dřeva? Nesmysl!

Navenek se dům nemusí moc lišit od zděného. U srubového typu sice můžete venkovní zdi omítnout, byla by to ale škoda. Zato sendvičové domy jsou na první pohled k nerozeznání. Vše je totiž schované pod fasádou. Uvádí se sice, že zděné domy mají delší životnost, ale i v domě ze dřeva budete moci nějakou tu dobu bydlet. Moderní sendvičové dřevostavby mají životnost minimálně 60 až 100 let. Délka životnosti jde prodloužit – závisí na údržbě. V USA a ve Skandinávii se sendvičové dřevostavby dožívají i 300 let.

 

Komentáře

  • Nízkoenergetický dům vlastníme s rodinou už dva roky. Musím uznat, že náklady na energie jsou opravdu minimální. Jsme naprosto spokojení.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení