Rekonstruuje či stavíte dům a již jste se rozhodli, že si pořídíte podlahové topení, ale nevíte jaký druh zvolit? V dnešním článku se podíváme na rozdíl mezi teplovodním a elektrickým podlahovým topením.

Elektrické vytápění

V případě elektrického vytápění se kabely pokládají přímo na betonovou podlahu a pak se následně zalijí asi 10 cm silnou vrstvou betonové mazaniny. Ovšem existuje i snadnější způsob jejich instalace. V některých případech totiž můžeme elektrické kabely položit přímo na původní vrstvu pod současný materiál. Výhodou elektrického podlahového vytápění je tedy to, že je možné ho instalovat téměř všude a to často bez velkých stavebních úprav. Jeho další výhodou je, že ušetříte za místo na zásobník pro ohřev teplé vody. Nevýhodou jsou vyšší provozní náklady a to, že ne každou místnost elektrické podlahové vytápění dokáže příjemně vyhřát.

Teplovodní vytápění

U teplovodního podlahového vytápění je potřeba počítat s většími stavebními úpravami, než při instalaci elektrického podlahového vytápění. Potřeba je také pořídit kotel na ohřev vody a zásobník na teplou vodu a celou řadu dalších provozních součástí. Velkou výhodou teplovodního vytápění však jsou nižší provozní náklady. Záporem tohoto druhu podlahového vytápění jsou pak mnohonásobně vyšší pořizovací náklady i více prostoru, který je nutno vyčlenit pro provozní zařízení.

Odpovědět tedy n otázku, který z těchto dvou druhů podlahového vytápění je lepší, není jednoduché. Vždy záleží na konkrétní situaci. Například některé větší prostory nemusí elektrické vytápění dostatečně vyhřát. Vždy se tedy pečlivě poraďte s odborníkem.

 

J. H.