Energeticky úsporné stavby, montované domky či dřevostavby se těší v posledních letech oblibě.

Banky přitom teprve předloni přišly na trh s produktem určeným přímo pro jejich výstavbu, ta totiž na rozdíl od zděných domů trvá pouze pár měsíců.

Jak vybrat hypotéku k financování úsporné stavby?

Promyslet si, jakou hypotéku zvolit můžete z domova pomocí různých kalkulaček pro výpočet hypotéky. Stačí vědět hodnotu nemovitosti, kterou si toužíte pořídit, množství prostředků, které na její výstavbu či koupi potřebujete, jak dlouho chcete úvěr splácet a délku fixace úroku. Jak si zvolit výši měsíčních splátek? Je výhodnější platit vyšší měsíční splátku kratší dobu nebo platit menší částky a dobu splácení si tím logicky prodloužit?

Výše měsíčních splátek

Výhoda volby vyšších měsíčních splátek je rychlejší splacení, ovšem v průběhu splácení se vaše finanční možnosti a také životní situace může změnit. Poté může být problém vysokou měsíční splátku splácet. Zatímco klienta, který splácí nižší měsíční splátky, změna finanční situace nezaskočí, delší doba splácení má za následek to, že půjčenou částku více přeplatí. Je nutné rovněž důkladně zvážit, jakou dlouhou dobu fixace hypotečního úvěru zvolíte. Fixační období má různou délku a to od 1 roku až po 30 let. Nepříznivou situaci na trhu s hypotékami můžete zmírnit krátkou dobou fixace úrokové sazby.

Výše hypotečního úvěru

Jaká bude konečná výše úvěru, záleží také na poměru výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, čili LTV (Loan To Value). Obecně platí že, čím nižší je požadovaná výše úvěru v porovnání s odhadní cenou nemovitosti, tím je nižší úroková sazba úvěru. LTV je pro banky důležitým faktorem, podle níž žadatele o hypotéku hodnotí. Banky poskytují v některých případech také úvěr s hodnotou LTV 100, což představuje 100% hypotéku.

Možnost pro energetické stavby, předhypoteční úvěr

Většina bank nabízí svým klientům, kteří chtějí financovat energeticky úspornou stavbu předhypoteční úvěr. Ten vám zajistí peníze k financování nemovitosti, na kterou v současné době nemůžete vložit zástavní právo. Předhypoteční úvěr se sjednává na 1 až 2 roky. V době, kdy je nemovitost, kterou chcete užít jako zástavu hypotečního úvěru zapsaná do katastru, úvěr splatíte už standardním hypotečním úvěrem.

Zdroj foto: stockvault.net