Veletrh nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV již poosmé představí novinky a trendy ve světě úsporných staveb. Ve dnech 6. až 8. února 2020 zaměří pozornost převážně na dotace pro úsporné bydlení a nadcházející změny v legislativě. V PVA EXPO PRAHA budou návštěvníkům k dispozici i odborníci v poradenském centru.

V rámci veletrhu se také vyhlásí výsledky 5. ročníku soutěže Úsporný dům 2019.

Že o pasivní zděné domy a dřevostavby, resp. o všechny varianty úsporného bydlení, zájem Čechů sílí, ukázal již FOR PASIV v únoru 2019. Během tří dnů jej v PVA EXPO PRAHA navštívilo více než 25 tisíc lidí. „Osmý ročník této akce, který se koná 6. až 8. února 2020, přinese ještě komplexnější informace, více vystavovatelů, poradenské služby, a kromě tradičního souběhu s veletrhem FOR WOOD nabídne i souběh nový s veletrhem FOR THERM,“ říká ředitel obchodního týmu Matěj Chvojka.

Tematickými pilíři v únoru budou novinky a trendy úsporných staveb, ale také dostupné dotace pro bydlení a s novým rokem přicházející nová legislativa. Ta zpřísňuje některé požadavky na energetickou náročnost budov, kdy s platností od 1. ledna 2020 bude možné stavět jen budovy s téměř nulovou spotřebou energie. „Rok 2020 je pro úsporné stavby významným milníkem. S jeho příchodem se rozšířily domněnky tvrdící, že stavět se budou jen pasivní domy, větrání pomocí rekuperace se stane povinností a stavby se zdraží o desítky procent. Takové drama nás ale nečeká a panika kolující v médiích jen vytváří v investorech nepříjemný pocit nedosažitelného snu. Na veletrhu proto zájemcům rádi vysvětlíme, co novela zákona reálně znamená, a ukážeme skutečnost,“ říká manažerka veletrhu Kateřina Maštalířová.

Na co všechno lze získat peníze

Přímo na FOR PASIV bude instalována expozice Státního fondu životního prostředí ČR, který uděluje zmiňované dotace – to jsou například kotlíkové, dešťovka nebo Nová zelená úsporám, která je navíc generálním partnerem veletrhu. Pro návštěvníky budou připraveni nejen odborníci zodpovídající dotazy, ale také série přednášek, kterých je možné se zúčastnit v rámci vstupenky na veletrh. Jaké peníze jsou k dispozici, jak je čerpat a uplatnit? Právě to se návštěvníci veletrhu dozví.

Zájemci mohou využít možnost získat komplexní informace o úsporném bydlení. Po celou dobu konání veletrhu budou přítomni profesionálové napříč obory v bezplatném poradenském centru, které organizátoři veletrhu FOR PASIV připravují společně s Centrem pasivního domu.

Úsporný dům 2019 čeká na vítěze

Již v září byl na stavebním veletrhu FOR ARCH vyhlášen pátý ročník stále populárnější soutěže Úsporný dům 2019, kterou připravuje ABF, a.s. společně se Státním fondem životního prostředí ČR za organizační podpory Centra pasivního domu. Do soutěžní přehlídky lze přihlásit domy rodinné, bytové, ale i administrativní stavby, nebo stavby využívané k veřejným účelům. Ty mohou být v pasivním, či nulovém standardu, ale i s velmi nízkou energetickou náročností a u rekonstrukcí splňující požadavky programu Nová zelená úsporám, či Operačního programu Životní prostředí.

Na FOR PASIV se představí přední výrobci a prodejci z oboru stavebních materiálů, technologie, projektů, realizací a financování. Vzhledem k unikátnímu souběhu s akcí FOR WOOD a nově i s FOR THERM budou k dispozici i novinky, trendy a technologie dřevostaveb, výrobků ze dřeva a také systémy vytápění formou krbů, kamen a kotlů s různými variantami paliva.

Podrobnosti na www.forpasiv.cz.