Chcete si pořídit malou fotovoltaickou elektrárnu, ale váš distributor vám dělá potíže?

Nemusíte hned propadat beznaději. Možností je totiž tzv. hybridní fotovolatická elektrárna. Hybridní značí tu skutečnost, že elektřina není dodávána do sítě, ale je akumulována na místě a použije se v případě, kdy spotřeba elektrické energie je vyšší, než její výroba.

Pokud vám totiž distributor elektrické energie neumožnil klasickou fotovolatickou elektrárnu provozovat, lze to obejít tím, že si zřídíte fotovoltaickou elektrárnu jako záložní zdroj – tzv. UPS. Jestliže nebudete dodávat elektrickou energii do sítě, pak je vše v pořádku. Jen je potřeba, aby vaše elektrárna měla potvrzení o schodě v souladu s normou ČSN EN 61000-3-2/3.

Princip je velmi jednoduchý. Součástí elektrárny je akumulátor, který se nabíjí přednostně. Po té, co akumulátor dosáhne plné kapacity, začne elektrárna dodávat elektrickou energii do domu. Nejčastěji se tímto způsobem ohřívá teplá voda, případně se pomocí hybridní fotovoltaické elektrárny dům vytápí. Mezi další využití patří zejména ty činnosti, jako například ohřev vody v bazénu, osvětlení na zahradě, atd.

Tento způsob výroby elektrické energie se hodí i například na místa, která nejsou připojena k síti. Své místo tak tato elektrárna jistě najde například na chalupách. Jak už je však zmíněno výše, hybridní fotovoltaická elektrárna je vlastně záložní  zdroj. Proto se hodí i tam, kde se chcete připravit na krátkodobý výpadek elektrického proudu.

Pořizovací cena samozřejmě záleží na požadovaném výkonu, ale například pro běžné činnosti jako je osvětlení či vaření na chatě, vám postačí elektrárna v cenové rovině okolo 50 000 Kč

J. H.