Slyšíte kolem sebe neustále slovo hypotéka, skloňované ve všech pádech, a téměř při každé příležitosti? Je to samé, bojím se, jestli dostanu hypotéku. Vezmu si hypotéku. Bojím se, jestli zvládnu splácet hypotéku… Nemám si vzít další hypotéku? A jiná prohlášení na jiné podobné téma?

Je pravda, že hypotéka se dnes týká spousty lidí, ať už řeší jakoukoliv otázku s ní související. Proto nebude na škodu shrnout si o hypotéce některá obecná fakta – například, čím se liší od běžného úvěru a jaké jsou její přednosti.

Hlavní specifikum hypotéky je to, že je vždy požadovaná nemovitost do zástavy, a to ať už nemovitost přímo žadatele o hypotéku, nebo nějaká jiná nemovitost, kterou nám někdo bude ochoten do zástavy poskytnout. Zástava slouží ke krytí poskytovatele hypotéky pro případ, že bychom půjčené peníze bance nesplatili.

Můžeme říci, že právě zástava je jedna z hlavních odlišností od běžných úvěrů, u kterých se obvykle žádné zástavy nevyžadují. Další odlišností je doba splácení. Zatímco u běžných úvěrů je doba splacení v řádech měsíců, u hypotéky až v řádech desítek let.

Běžná doba splatnosti hypotéky bývá kolem dvaceti let, maximální povolená doba se pohybuje mezi třiceti a čtyřiceti lety, nicméně zde platí omezení z hlediska věku žadatele o hypotéku, který je obvykle shora vytyčen cca mezi šedesáti pěti a sedmdesáti lety.

Výhodou hypotéky jsou oproti běžným úvěrům také nízké úrokové sazby, je to dáno většinou tím, že hypotéka je prioritně určená na financování bydlení, proto zde funguje toto zvýhodnění. I když se setkáme i s produktem, kdy účelem hypotéky není koupě nebo oprava nemovitosti, ale hypotéka zde funguje jako možnost rychle získat hotovost – tzv. americká hypotéka.

V případě, že již hypotéku máte a stávající podmínky vám přijdou nevýhodné, zvažte refinancování hypotéky. Tímto krokem můžete ročně ušetřit tisíce.