Infrasauna nebo finská sauna?

sauna

Sauna má blahodárné účinky na zdraví i psychiku člověka. Je to dokonalý způsob, jak uvolnit tělo, relaxovat a na chvíli zapomenout na shon dnešní doby. Saunování je rozšířené po celém světa a i v České republice této formě odpočinku propadli. Nejrozšířenějšími typy saun jsou finská a infrasauna. Liší se od sebe nejen způsobem užívání, ale také účinky. Jaké jsou rozdíly, se dočtete v následujícím článku.

Saunování

Saun v dnešní době existuje celá řada, každá má svá specifika a její účinky se liší s každým uživatelem. Ale jedno je spojuje, a to je účel. Sauny mají zlepšovat zdraví člověka a pozitivně působit na jeho psychiku. Saunování se řadí do lázeňských procedur, kdy je organismus střídavě zahříván a ochlazován.

Tělo během tohoto procesu vylučuje škodlivé látky, čistí se pokožka,  je podporován krevní oběh a celkově se tělo zbavuje nečistot. Pravidelné návštěvy sauny zvyšují odolnost organismu a posilují imunitní systém.

Obecná pravidla

  • nechodit s plným ani prázdným žaludkem
  • nekouřit ani nepít alkohol před saunováním
  • nepřepínat se
  • chodit vždy bez plavek

Finská sauna

Finská sauna představuje klasickou saunu, kterou si dokáže představit každý. Je vytápěna saunovými kamny s žhavými lávovými kameny. Finská sauna může probíhat dvěma způsoby:

  • suchá sauna
  • klasická sauna

V suché sauně se dosahuje teplot mezi 90 – 100 °C a vlhkostí vzduchu 5- 10%. Suchá sauna je velice intenzivní a pocit pronikání tepla je znatelný. Klasická sauna označuje saunu s žhavými lávovými kameny, které se polévají vodou a vzniká požadovaná vlhkost vzduchu. Teploty se pohybují mezi 75 – 90 °C .

Při saunování he potřeba dodržovat určité zásady, aby nedocházelo ke komplikacím, jako pocit nevolnosti, bolest hlavy nebo vyčerpání organismus. Důležité je dodržovat pitný režim, ideálním nápojem jsou ovocné a zeleninové šťávy.

Jelikož je ve finské sauně dosáhováno poměrně vysokých teplot, doporučuje se být v sauně maximálně po dobu 15 minut. Pak musí následovat zchlazení. Tento postupe se může opakovat dvakrát nebo třikrát za sebou.

Do finské sauny se rozhodně nedoporučuje chodit v případě nemoci. Pocit ucpaného nosu, bolesti kloubů a nachlazení nejsou ideální stavy pro návštěvu sauny. Naopak střídání teplot může přicházející nemoc vyvolat a zhoršit.

Infrasauna

Infrasauna prohřívá tělo za pomocí infračerveného záření, které prostupuje až 4 cm do hloubky těla.   Pokud je finská saunu pro někoho příliš, infrasauna bude to pravé. Nedosahuje se v ní takových teplot. Průměrná teplota je kolem 35 °C. Vyhovuje tak dětem, alergiků i citlivějším lidem.

Obecně je doporučováno nastavit infrasauny na nejvyšší teplotu, tělo tak bude vstřebávat plný výkon infračerveného světla. Je dobré vstoupit do sauny hned při jejím zapnutí. Tělo se bude zahřívat společně se saunou. Nejlepší poloha je vsedě, ne vleže. Je to z důvodu umístění topidel. Topidla jsou umístěná tak, aby nejvíce záření poskytla osobě sedící ve vzpřímené poloze a chodidly na úrovni lavice.

Po skončení saunování není dobré se prudce ochladit a okamžitě sprchovat. Tělo se během saunování zahřálo natolik, že i po vypnutí topidel se bude nějakou dobu potit. Ideálním stavem je se v sauně posadit, aby tělo chladlo společně se saunou. Po vychladnutí následuje vlažná sprcha, nemělo by být použito žádné mýdlo nebo sprchové gely. Je to proto, že póry jsou otevřené a přípravky by je mohly zanést.

Komentáře

  • Ve Finsku se běžně pro zvýšení pocitů tepla polévají kameny vodou z jakési naběračky. U nás je rozšířený mylný názor, že ve finské sauně musí být absolutní sucho, žádné polévání a lidé se mají před vstupem osušit, aby nezvyšovali vlhkost. Není divu, že ve Finsku se pak v sauně dýchá lépe než u nás. jsou možnost jak to řešit.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení