Jak často provádět revize elektroinstalace v domě?

Elektro instalace

V dnešní době stále existuje celá řada domů, které se příliš nevyužívají, a tak jsou jejich rozvody elektřiny neudržované a v celkově špatném stavu. Takové domy jsou tak tichým nebezpečím a projeví se v okamžiku, kdy to člověk nejméně čeká.

Následky zanedbání revizí

Pokud u vašeho domu neprovádíte pravidelné revize elektro instalace, počítejte s tím, že vám rozvody elektřiny po čase mohou přestat fungovat. V horším případě může dokonce dojít ke vzniku požáru nebo úrazu a v případě podezření zanedbání povinností vám pojišťovna zkrátí plnění nebo vám vzniklou škodu nezaplatí vůbec.

Revize elektroinstalace dle norem

Revize elektroinstalace, která bývá také někdy laicky nazývá revize elektro se provádí v domech podle norem ČSN 33 1500 a ČSN 33 2000-6 a zahrnuje veškeré revize elektroinstalace:

  • měření elektrické energie
  • jistící, ochranné a spínací prvky v rozvaděčích
  • koncové obvody (např. zásuvky, osvětlení, pevně připojené spotřebiče atd.)

V této revizi však nejsou zahrnuty elektrické spotřebiče, které jsou připojené vidlicí do zásuvky nebo hromosvody. U těch je zapotřebí provést další revize dle příslušných ČSN.

Pravidelné revize v bytových domech

Funkčnost a bezpečnost elektrických zařízení se musí pravidelně kontrolovat. Lhůty pravidelných revizí se určují podle charakteristik elektroinstalací, používání, prostředí či jejich obsluhy. Obecně však lze říct, že by se revize elektroinstalace v bytových domech měly provádět každých 5 let. V případě, že na elektroinstalaci provádíte nějakou úpravu, je nutné provést revizi po dokončení úpravy.

Pokud budete pravidelně provádět revize, můžete zavčasu odhalit nebezpečný stav elektroinstalace, a tak zabránit škodám na zdraví nebo majetku.

Obecné lhůty revizí podle ČSN 33 1500

5 let Zděné obytné a kancelářské budovy
4 roky Venkovní osvětlení
3 roky Rekreační střediska, hotely, školy, školky atd.
2 roky Objekty materiálů stupně hořlavosti C2 a C3 (např. dřevo)
1 rok Bazény, fontány, pojízdné prostředky (např. karavany)
0,5 roku Prozatímní rozvody u staveniště nebo demolice

Kdo provádí revize elektroinstalací?

Revize elektroinstalací provádí pouze certifikovaní revizní technici s §9 dle vyhl. 50/78Sb., které k tomu mají potřebnou kvalifikaci či osvědčení. Během revize využívají moderní měřící techniku, která je propojena s výkonným databázovým systémem.

Pokud nastala doba, kdy potřebujete provést pravidelnou revizi elektroinstalace, obraťte se na nějakou firmu, která tyto služby vykonává a disponuje potřebnou kvalifikací, případně osvědčeními.

Komentáře

  • Koukám, že jsem to již pěkných pár let zanedbal… Asi bych to měl napravit. Teď sháním někoho, kdo by to provedl :) Navíc se chci na pana revizora připravit, aby nebyl žádný problém, Mno asi jo :) Každopádně vám chci poděkovat, za celkem objasňující článek :) )

  • dobrý článek ale člověka který tomu rozumí to nenanahradí, proto jsem volil Pana Beránka :)

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Energetické štítkování budov

Co je to "Průkaz energetické náročnosti budov"? Kde najdu seznam auditorů? Musí ho mít každá budova? Odpovědi najdete na stránkách Energetické štítkování budov.

Partneři

Dřevostavby
Moderní vytápění
Výstava Bydlení