Jak často provádět revize elektroinstalace v domě?

Elektro instalace

V dnešní době stále existuje celá řada domů, které se příliš nevyužívají, a tak jsou jejich rozvody elektřiny neudržované a v celkově špatném stavu. Takové domy jsou tak tichým nebezpečím a projeví se v okamžiku, kdy to člověk nejméně čeká.

Následky zanedbání revizí

Pokud u vašeho domu neprovádíte pravidelné revize elektro instalace, počítejte s tím, že vám rozvody elektřiny po čase mohou přestat fungovat. V horším případě může dokonce dojít ke vzniku požáru nebo úrazu a v případě podezření zanedbání povinností vám pojišťovna zkrátí plnění nebo vám vzniklou škodu nezaplatí vůbec.

Revize elektroinstalace dle norem

Revize elektroinstalace, která bývá také někdy laicky nazývá revize elektro se provádí v domech podle norem ČSN 33 1500 a ČSN 33 2000-6 a zahrnuje veškeré revize elektroinstalace:

  • měření elektrické energie
  • jistící, ochranné a spínací prvky v rozvaděčích
  • koncové obvody (např. zásuvky, osvětlení, pevně připojené spotřebiče atd.)

V této revizi však nejsou zahrnuty elektrické spotřebiče, které jsou připojené vidlicí do zásuvky nebo hromosvody. U těch je zapotřebí provést další revize dle příslušných ČSN.

Pravidelné revize v bytových domech

Funkčnost a bezpečnost elektrických zařízení se musí pravidelně kontrolovat. Lhůty pravidelných revizí se určují podle charakteristik elektroinstalací, používání, prostředí či jejich obsluhy. Obecně však lze říct, že by se revize elektroinstalace v bytových domech měly provádět každých 5 let. V případě, že na elektroinstalaci provádíte nějakou úpravu, je nutné provést revizi po dokončení úpravy.

Pokud budete pravidelně provádět revize, můžete zavčasu odhalit nebezpečný stav elektroinstalace, a tak zabránit škodám na zdraví nebo majetku.

Obecné lhůty revizí podle ČSN 33 1500

5 let Zděné obytné a kancelářské budovy
4 roky Venkovní osvětlení
3 roky Rekreační střediska, hotely, školy, školky atd.
2 roky Objekty materiálů stupně hořlavosti C2 a C3 (např. dřevo)
1 rok Bazény, fontány, pojízdné prostředky (např. karavany)
0,5 roku Prozatímní rozvody u staveniště nebo demolice

Kdo provádí revize elektroinstalací?

Revize elektroinstalací provádí pouze certifikovaní revizní technici s §9 dle vyhl. 50/78Sb., které k tomu mají potřebnou kvalifikaci či osvědčení. Během revize využívají moderní měřící techniku, která je propojena s výkonným databázovým systémem.

Pokud nastala doba, kdy potřebujete provést pravidelnou revizi elektroinstalace, obraťte se na nějakou firmu, která tyto služby vykonává a disponuje potřebnou kvalifikací, případně osvědčeními.

Komentáře

  • Koukám, že jsem to již pěkných pár let zanedbal… Asi bych to měl napravit. Teď sháním někoho, kdo by to provedl :) Navíc se chci na pana revizora připravit, aby nebyl žádný problém, Mno asi jo :) Každopádně vám chci poděkovat, za celkem objasňující článek :) )

  • dobrý článek ale člověka který tomu rozumí to nenanahradí, proto jsem volil Pana Beránka :)

  • Dobry den mam zajem o revizi elektriky domu za rybnickem 150 Strancice 251 63

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení