Nastalo léto a přesto, že jsou sluneční paprsky příjemné, jsou místa, kde více než tropickou výheň oceníme chládek.

Jak chytře ochránit dům a posezení na zahradě či terase před přílišným sluncem? Způsobů je hned několik.

Zeleň

Nejpřirozeněji nám stín vytvoří vzrostlá zeleň. Nejen stromy, ale i bariéry z tújí či keřů jsou pro zastínění vhodné. Ochrání nás totiž nejen před paprsky, ale i před poryvy větru a navíc tlumí zvuk. Vždy je ale potřeba pamatovat na to, že u zeleně opadá listí, či plody, lámou  se větve a zároveň v jejich okolí poletuje pyl a hmyz. Proto se vyplatí zvážit, jak moc blízko domu či terasy chcete přírodu mít.

Nejen stromy a keře ale mohou poskytnout stín, stále oblíbené jsou popínavé, neopadavé rostliny (plamének, víno, popínavá růže či třeba vistárie).

Pergola

Léty prověřenými poskytovateli stínu jsou pergoly. Zatímco dříve byly k dostání výhradně dřevěné, dnes je na výběr i z kovových konstrukcí  a výjimkou nejsou ani plastové. Nejrozšířenějšími pergolami ale stále zůstávají ty dřevěné a v těsném závěsu za nimi kovové.

Panel či paravan

Kdo nechce stavět kompletní pergoly, může zvolit panely či paravany. Ty tvoří dřevěný rám, který je vyplněn dřevěnými lamelami či plátnem. Skrz lamely jde vidět, ale přitom je zajištěna ochrana před paprsky a stejně tak i větrem. Panely se zavěšují, případně se posunují v horní a dolní kolejnici. V případě potřeby je lze úplně sundat. Po skončení letní sezony se tak panely jednoduše sejmou včetně textilní stříšky a uklidí se do další sezóny.

Markýza

Dnešní trh nabízí mnoho druhů markýz. Ty jsou schopny zachytit až 80% sluneční energie. Navíc jsou schopny odstínit palčivý sluneční svit. V případě markýz se vyplatí si připlatit a zakoupit ty s tzv. otřesovým čidlem. To za vás řeší i poměrně závažný bezpečnostní problém, kdy markýza reaguje na poryv větru či déšť a nehrozí poškození fasády, střechy a markýzy samotné. Jejich výhodou je také dálkové ovládání.

Předokenní roleta

Namísto běžných žaluzií si dnes mnoho majitelů domů pořizuje spíše předokenní rolety. Ty dům dokonale ochrání před sluncem a večer jej skvěle zatmí. Předokenní rolety navíc přispívají k vyšší pasivní bezpečnosti domu. Násilnému nadzdvižení rolety zabraňuje například její pohon, protože v klidu je zabrzděný a hřídelí nelze otočit.

Sandra Špačková