Jak na zelenou elektřinu?

zarovka, rostlina

Zajímáte se o životní prostředí?

Chcete, aby elektřina, která proudí vaším domem či bytem byla klimaticky neutrální?

Řešením je zelená elektřina. Tu už dnes nabízejí mnozí dodavatelé.

Z vaší zásuvky půjde pořád o stejný proud, máte však jistotu, že vyrobená elektřina je z ekologických zdrojů.

Jak to funguje?

Odběr zelené elektřiny probíhá tak, že ji dodavatel od příslušných výrobců nakoupí a stejné množství MWh pak poskytne koncovým spotřebitelům – tedy domácnostem a firmám. Na celou věc dohlíží Operátor trhu s elektřinou, který poskytuje na zelenou elektřinu záruku původu. Díky ní máte jistotu, že dodavatel opravdu nabízí zelenou elektřinu neboli energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů.

U některých dodavatelů si navíc můžete vybrat, zdali bude vámi odebíraná elektřina ze slunce, vody, nebo z větrné energie. Technicky je elektrický proud stejný, jako kdybyste energii odebírali od standardních distributorů. Máte však jistotu, že spotřebovanou elektřinu váš dodavatel nakoupil z ekologických elektráren.

Většinou si mírně připlatíte

Někteří distributoři lákají zákazníky tím, že poskytují pouze ekologickou energii. Takovým je třeba společnost Nano Energies. Jiní nabízí takzvané zelené certifikáty, které lze sjednat k libovolnému produktu. Za ně si však musí zákazníci připlatit. U Bohemia Energy je v tak k běžnému tarifu v případě příplatku za zelený certifikát cena jedné megawatthodiny navýšena o částku 36,30 korun. Finanční příspěvek posléze půjde na výrobu energie ze slunečních, vodních, větrných, bioplynových nebo biomasových elektráren.

Pokud bydlíte v bytě a elektřinou svítíte a napájíte běžné spotřebiče, měli byste mít spotřebu do 2 megawatthodin ročně. Zelený certifikát by vás tak vyšel na necelých 55 Kč za rok. Pokud však elektřinou i ohříváte vodu nebo topíte, je vaše spotřeba logicky mnohem vyšší. Roční příspěvek se může v takovém případě vyšplhat až na stovky korun ročně. Konkrétně pokud spotřebujete 15 megawatthodin za rok, tak zaplatíte 545 Kč.

Odběr zelené energie nabízí i největší český hráč na poli energetiky, společnost ČEZ. Ten elektřinu z čistých zdrojů nejen vyrábí, ale i vykupuje. K zelené elektřině nabízí rovněž certifikát původu, který zaručí, že produkt je opravdu z ekologických zdrojů. Cena zelené energie je i zde o něco vyšší než u elektřiny klasické.

Naopak u společnosti E.ON a jejímu produktu „Zelená od E.ONu“ lze i ušetřit. Pořídit si ho mohou noví i stávající zákazníci a ušetřit lze až 10 procent oproti původnímu ceníku E ONu. Cílem společnosti je motivovat zákazníky k využívání elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zákazníci mají navíc na výběr, jaký zdroj zelené energie chtějí využívat- z větru, vody, slunce, bioplynu nebo biomasy. V případě že se nemůžete rozhodnout lze nechat výběr na E ONu.

O zelenou elektřinu je zájem

Z průzkumu Bohemia Energy vyplývá, že největší zájem o zelenou energii mají lidé z Prahy a průmyslových regionů. Typicky v Ústeckém kraji je to až 67,5 procent lidí. Nejatraktivnější je pak téma zelené energie pro lidi mezi 18 a 44 lety a spíše ženy než muže.

Podíl zelené elektřiny u dodavatelů se v průběhu doby zvyšuje. U E. ONu je to 25 procent objemu od celkem 10 tisíc výrobců většinou z České republiky. ČEZ zase podporuje domácí instalace přímo u zákazníků. Loni tak dodal zákazníkům 660 střešních fotovoltaických elektráren.

Pokud máte jako zákazníci obavy z výpadků elektrické energie, která pochází z obnovitelných zdrojů, tak můžete být v klidu. Některé zdroje energie fungují pořád, nehledě na denní dobu nebo roční období – třeba bioplynky. Nikdy se vám tak nestane, že by za vaši spotřebu muselo jít do sítě více energie z konvenčních zdrojů.

Ondřej Hudec

Komentáře

  • Je to necelý rok co jsme u nás doma taky přešli na zelenou elektřinu. Byl jsem celkem mile překvapený, kolik už je na trhu možností a právě, že je tam celkem dost rozdíl v těch poplatcích, tak jsme šli k firmě bezDodavatele, kde se neplatí nic navíc akorát si berou za zprostředkování měsíční poplatek jinak máme cenu z trhu, takže jak máme chytrý elektroměr, tak se nám to účtuje hnedka aktuálně. Každopádně je super, že si můžeme dneska vybrat co nám je po chuti.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení