Jak orientovat pokoje v domě?

postel (2)

Mnoho lidí toužících po bydlení v moderním novém domě se nakonec rozhodne pro typový dům, u něhož nemohou zasahovat do orientace jednotlivých místností a někdy dokonce ani do orientace domu na pozemku. Možná si myslíte, že na tom nezáleží, ale mýlíte se. Správnou orientací a vhodným umístěním místností v domě můžete ušetřit na provozních nákladech domu nemalé částky a dům navíc působí harmonicky a poskytuje pocit bezpečí domova.

Pojďme se v tomto článku podívat jak v domě místnosti vhodně orientovat, abychom se cítili jako doma.

Světové strany mají na místnosti velký vliv. Severní strana je stranou bez slunce. Místnosti jsou chladnější a panuje v nich rovnoměrnější osvětlení. Místnosti na východě bývají ráno prosluněné. V létě bývají příjemné a v zimě chladnější. Místnosti na jižní straně v létě nejsou kvůli vysoko stojícímu slunci prosvětleny tolik, jako v zimních měsících. Západní strana přivádí do pokojů hluboké proslunění večer, avšak pozor, v létě spojeno s nepříjemným oteplením.

Jak tedy nejlépe orientovat jednotlivé místnosti?

 • sever – garáž, komory, sociální zařízení, schodiště, chodby
 • severovýchod – šatna, pracovna, kuchyň, sociální zařízení
 • východ – ložnice, pracovna, jídelna a kuchyně
 • jihovýchod – dětský pokoj, obývací pokoj, kuchyně
 • jih – dětský pokoj, obývací pokoj, zimní zahrada, terasa
 • jihozápad – obývací pokoj, dětský pokoj
 • západ – ložnice, kuchyň
 • severozápad – schodiště, chodby, kuchyně, sociální zařízení

Abychom se v domě cítili dobře a pohodlně, nestačí jen správně orientovat místnosti. Neméně důležité je i umístění zařízení pokojů.

Pojďme se podívat jak zařídit ložnici

– místnost, která je nezbytná, ale často podceňovaná.

Ložnice by neměla sloužit jako skladiště, měla by být světlá, vzdušná, vybavená základním nábytkem. Nejdůležitějšími kusy nábytku je jednoznačně postel a matrace.

Postel by neměla stát naproti oknu a dveří, přesto by z ní pro větší pocit bezpečí mělo na dveře jít vidět. Postel by měla být přístupná z obou stran. Vhodná orientace čela postele je na východní či na severozápadní stranu. Obě podporují dlouhý a hluboký spánek. Postel by měla být ideálně ze dřeva a matrace by měla být v perfektním stavu, neproleželá a nejlépe bez kovových pružin. Má-li vaše postel netradiční rozměr, nechte si vyrobit matrace na míru.

V ložnicích (obzvláště v těch menších) by se neměly vyskytovat květiny a zcela zapovězena by měla být zrcadla. Pokud v ložnici budete mít umístěnou šatní skříň či bude propojena s šatnou, ani ty by se neměly stát skladištěm. Příliš mnoho věcí v místnosti totiž brání proudění vzduchu a energie. Dekorace ložnice zvolte jen velmi jemně. Ideální je křišťálový lustr a obrazy vyobrazující západ slunce či rodinné fotografie.

Rada na závěr: U orientace místností a umístění nábytku v domě nezanedbávejte žádné maličkosti. Ať už se jedná o umístění a výběr schodiště či nákup zdravotní matrace, důkladně vše promyslete. Jedná se o váš dům, ve kterém budete bydlet jen vy a musí tedy vyhovovat vašim požadavkům.

foto: freedigitalphotos.net

Komentáře

 • Dětský pokoj na jih a pracovna na východ?!?

 • pracovnu rozhodně orientovat na západ… v pracovně přeci trávíte večer a ne ráno.
  A dětský pokoj na východ protože děti vstávají brzy.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení