Jak orientovat pokoje v domě?

postel (2)

Mnoho lidí toužících po bydlení v moderním novém domě se nakonec rozhodne pro typový dům, u něhož nemohou zasahovat do orientace jednotlivých místností a někdy dokonce ani do orientace domu na pozemku. Možná si myslíte, že na tom nezáleží, ale mýlíte se. Správnou orientací a vhodným umístěním místností v domě můžete ušetřit na provozních nákladech domu nemalé částky a dům navíc působí harmonicky a poskytuje pocit bezpečí domova.

Pojďme se v tomto článku podívat jak v domě místnosti vhodně orientovat, abychom se cítili jako doma.

Světové strany mají na místnosti velký vliv. Severní strana je stranou bez slunce. Místnosti jsou chladnější a panuje v nich rovnoměrnější osvětlení. Místnosti na východě bývají ráno prosluněné. V létě bývají příjemné a v zimě chladnější. Místnosti na jižní straně v létě nejsou kvůli vysoko stojícímu slunci prosvětleny tolik, jako v zimních měsících. Západní strana přivádí do pokojů hluboké proslunění večer, avšak pozor, v létě spojeno s nepříjemným oteplením.

Jak tedy nejlépe orientovat jednotlivé místnosti?

 • sever – garáž, komory, sociální zařízení, schodiště, chodby
 • severovýchod – šatna, pracovna, kuchyň, sociální zařízení
 • východ – ložnice, pracovna, jídelna a kuchyně
 • jihovýchod – dětský pokoj, obývací pokoj, kuchyně
 • jih – dětský pokoj, obývací pokoj, zimní zahrada, terasa
 • jihozápad – obývací pokoj, dětský pokoj
 • západ – ložnice, kuchyň
 • severozápad – schodiště, chodby, kuchyně, sociální zařízení

Abychom se v domě cítili dobře a pohodlně, nestačí jen správně orientovat místnosti. Neméně důležité je i umístění zařízení pokojů.

Pojďme se podívat jak zařídit ložnici

– místnost, která je nezbytná, ale často podceňovaná.

Ložnice by neměla sloužit jako skladiště, měla by být světlá, vzdušná, vybavená základním nábytkem. Nejdůležitějšími kusy nábytku je jednoznačně postel a matrace.

Postel by neměla stát naproti oknu a dveří, přesto by z ní pro větší pocit bezpečí mělo na dveře jít vidět. Postel by měla být přístupná z obou stran. Vhodná orientace čela postele je na východní či na severozápadní stranu. Obě podporují dlouhý a hluboký spánek. Postel by měla být ideálně ze dřeva a matrace by měla být v perfektním stavu, neproleželá a nejlépe bez kovových pružin. Má-li vaše postel netradiční rozměr, nechte si vyrobit matrace na míru.

V ložnicích (obzvláště v těch menších) by se neměly vyskytovat květiny a zcela zapovězena by měla být zrcadla. Pokud v ložnici budete mít umístěnou šatní skříň či bude propojena s šatnou, ani ty by se neměly stát skladištěm. Příliš mnoho věcí v místnosti totiž brání proudění vzduchu a energie. Dekorace ložnice zvolte jen velmi jemně. Ideální je křišťálový lustr a obrazy vyobrazující západ slunce či rodinné fotografie.

Rada na závěr: U orientace místností a umístění nábytku v domě nezanedbávejte žádné maličkosti. Ať už se jedná o umístění a výběr schodiště či nákup zdravotní matrace, důkladně vše promyslete. Jedná se o váš dům, ve kterém budete bydlet jen vy a musí tedy vyhovovat vašim požadavkům.

foto: freedigitalphotos.net

Komentáře

 • Dětský pokoj na jih a pracovna na východ?!?

 • pracovnu rozhodně orientovat na západ… v pracovně přeci trávíte večer a ne ráno.
  A dětský pokoj na východ protože děti vstávají brzy.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Energetické štítkování budov

Co je to "Průkaz energetické náročnosti budov"? Kde najdu seznam auditorů? Musí ho mít každá budova? Odpovědi najdete na stránkách Energetické štítkování budov.

Reklama

Partneři

Výstava Bydlení
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich