V dnešní době existuje nepřeberné množství imitací dřeva u podlahových krytin. Nic ovšem nedokáže přírodní materiál úplně nahradit. Masivní dřevěné podlahy jsou nadčasové, nepodléhají módním trendům a jsou trvanlivé.

Pokud renovujete nebo stavíte dům a přemýšlíte o podlahové krytině, rozhodně neopomíjejte právě dřevěné podlahy.

A jak je to s jejich pokládkou? Podklad, na který bude dřevěná podlaha instalována, je potřeba důkladně připravit.

Jak poznat křivý podklad?

Na několik míst na podlaze položte dvoumetrovou vodováhu, nebo dlouhou rovnou lať. Přiložením speciálního klínku zjistíte, kolik mm vám schází do ideálu. Tolerance jsou dva milimetry. Pokud zjistíte více, bude potřeba použít vyrovnávací stěrku.

Úprava podkladu

Podle savosti podkladu zvolte druh penetrace. Penetrační roztok umožní, aby další vrstva k povrchu pořádně přilnula. Na penetraci následně přijde vyrovnávací stěrka a na zaschlou stěrku igelitová fólie. Pokud není povrch potřeba vyrovnávat, musí být suchý a hladký. Je také potřeba odstranit veškerou suť a jiné nečistoty.

Existuje několik způsobů, jak pokládat dřevěnou podlahu:

  • Pokládka podlahy plovoucím způsobem na ocelové sponky
  • Pokládka podlahy celoplošným lepením
  • Podlaha šroubovaná na dřevěný rošt

Pokládka podlahy plovoucím způsobem na ocelové sponky

Na upravený povrch přijde parotěsná zábrana z PE fólie a podložka pro zvukovou izolaci. Pokládka samotné dřevěné podlahy probíhá tak, že se do sebe zatlačí spony tak, aby vytvořily řetězy sedmdesát centimetrů od sebe. První sponku rozpulte v polovině a dřevěné klíny umístěte mezi stěnu a první řadu prken, aby vznikla spára pět milimetrů na metr délky.

U dalších prken je to už jednoduché, budete zasouvat pero do drážky. Čelní konce prken slepíte a po vytvrdnutí lepidla odstraníte klínky vymezující spáru u stěn.

Pokládka podlahy celoplošným lepením

Podklad musíte nejprve dobře nepenetrovat a pak použijete lepidlo. Kdyby se vám nepodařilo prkna přilepit na celé ploše, mohla by podlaha vrzat. Lepidlo proto nanášejte na takovou plochu, kterou dokážete prkny zaklopit, aniž by lepidlo zavadlo. Podél stěn byste měli nechat asi centimetrovou mezeru. Ve spoji dalších prken nemají vzniknout mezery.

Podlaha šroubovaná na dřevěný rošt

Masivní dřevěné podlahy se pokládají na rošt, OSB desky nebo na beton. Rošt se pokládá kolmo k směru podlahových prken. Mezi stěnou a první řadou prken pomocí klínků vymezte patnáct milimetrů. První řadu prken položte tak, aby drážkou byly směrem ke zdi. Zarovnejte a zašroubujte do hranolu shora.

Následující prkna pak šroubujte skrz pero. Poslední řadu prken bude třeba opět našroubovat shora. Je potřeba mít na paměti, že není radno podcenit přípravu ani samotné položení podlahy. Pokud nejste příliš zruční, vždy je lepší svěřit práci do rukou odborníků.