Také jste se rozhodli pěstovat zeleninu všeho druhu, a tak jste pořídli fóliovník? Zjistěte, jak se o fóliovník postarat v zimě, jak se naopak v létě postarat o dostatečnou závlahu a čím se vyzbrojit proti krtkům.

Rozdíl mezi skleníkem a fóliovníkem

Pod pojmem „fóliovník“ si většina lidí představí levnější variantu skleníku.

Není to ale tak úplně pravda. V čem tedy tkví hlavní rozdíly?

Fóliovník neumožňuje celoroční pěstování zeleniny a ovoce, zatímco skleník – samozřejmě vytápěný – ano. Fóliovník je tedy jakási bariérová ochrana pro rostliny, a to proti větru, dešti a zároveň také zabraňuje příliš rychlému odpařování vláhy ze země.

Léto a částečná automatizace

U skleníku i fóliovníku je potřeba popřemýšlet, jaký zvolit zavlažovací systém. Nechce se vám utrácet za plně automatizované závlahy? Pokud jste trochu kutil, určitě zvládnete zařídit zavlažovací systém i svépomocí. Stačí pořídit delší plachtu, barel na vodu a hadici. Z delší plachty vyrobte malý okap, kterým budete svádět dešťovou vodu do barelu na vodu. Zhruba ve třetině barelu (směrem od jeho dna) udělejte ve stěně menší díru, do které zasunete hadici. Tu potom veďte do fóliovníku a máte částečnou závlahu vyřešenou.

V horkých letních dnech, kdy je sucho, je však potřeba rostliny uvnitř fóliovníku přece jen zalít ručně, a to vždy ve večerních hodinách.

Tip: Pokud vás trápí zahrada plná hromádek hlíny od pracovitých krtků, vyzkoušejte odpuzovač krtků. I ten lze samozřejmě vyrobit doma svépomocí, a to tak, že vyrobíte z plastové láhve „větrník“ a ten připevníte na kovovou tyč. Celý výrobek pak zapíchnete do země. Jak se bude větrník točit ve větru, přes kovovou tyč budou do země pronikat vibrace, které by měly krtka vyplašit.

Péče o fóliovník v zimních měsících

Na začátek nutno říci, že by se měly fóliovníky na zimu vždy sklidit ze zahrady a postavit opět na jaře. Pokud na to však zapomenete nebo si říkáte, že se určitě nic nestane, mějte na paměti tyto 2 věci:

  1. Pozor na tíhu sněhu/ledu – pokud napadne sníh, jeho tíha může časem fóliovník zdeformovat
  2. Mráz – v případě, že hrozí silné mrazy, zkontrolujte, že nejsou plachty fóliovníku napnuté. Naopak je povolte, co nejvíce to bude možné, aby nepopraskaly.