Venkovní dlažba, třeba na zahradě, ale také verandě či terase je velmi často estetickým doplněním celkového uspořádání prostoru.

Pro zachování životnosti dlažby i její estetické hodnoty, je však nutné se o ni pravidelně a správně starat.

Jak venkovní dlažbu udržovat vám poradíme v dnešním článku.

 

Na úvod je nutné říci, že způsob údržby se liší dle druhu dlažby. Obecně lze konstatovat, že nejčastěji používaným materiálem je beton či keramika. Dnes se také velmi prosazuje přírodní kámen. Setkat se lze i s dalším materiálem, jako je například dřevo či plast. Jedná se však stále o okrajovou záležitost. Proto se budeme dále věnovat pouze prvním třem zmíněným materiálům.

Beton

Asi nejpoužívanějším materiálem na dlažbu je beton. Jedná se o velmi odolný materiál. Jeho nevýhodou je však vysoká nasákavost. Jelikož tato dlažba velmi dobře přijímá vodu, může se na ni tvořit mech. Dlažba tím trpí, ale zejména představuje bezpečnostní riziko, protože se stává kluzkou. Velmi účinným způsobem zbavení se mechu z betonové dlažby je použití vysokotlakého čističe. Nejlépe několikrát do roka. V zimě pamatujte na pravidelné odklízení sněhu. Jinak se do dlažby během vyšších teplot dostane voda, která posléze během snížení teplot zmrzne a dlažbu poškodí. To platí o vodě obecně. Nejlépe je použít hydrofobizační nátěr, který zabraňuje pronikání vody do betonu. Rovněž zabraňuje tvorbě skvrn například po polití dlažby olejem.

Přírodní kámen

Mnoho lidí volí zejména do zahrady přírodní kámen. Nicméně, je třeba zdůraznit, že je nejnáročnější na údržbu, kterou je nutno provádět pečlivě a často.  Můžete při větších plochách použít i vysokotlaký čistič. Šetrnější je však přírodní kámen očistit obyčejným hadrem. Dále se zaměřte na spáry mezi jednotlivými kameny. Je třeba je vyčistit a zbavit se plevele. Můžete ho vytrhat nebo použít chemikálii proti plevelům. I kámen můžete v konečné fázi natřít přípravkem proti pronikání vody.

Keramika

Nejsnadnější na údržbu je dlažba keramická. Zde se rozhodně vyplatí kontrolovat mechanické poškození. K samotné údržbě pak stačí keramickou dlažbu pouze setřít vlhkým hadrem, případně můžete použit přípravek určený pro keramické dlažby.

  • Jedině správnou údržbou docílíte toho, že vám bude dlažba sloužit co nejdéle a k tomu bude hezky vypadat. Rovněž pravidelnou údržbou zamezíte i určitým bezpečnostním rizikům, jako je například růst mechu a následná kluzkost dlažby.

J. H.