Česká republika je na vedoucích příčkách v počtu bazénu na počet obyvatel. S klimatickými změnami se na našem území vyskytuje méně srážek a zejména na konci léta mnoho oblastí trpí nedostkem pitné vody. V ten moment se bazény stávají terčem kritiků. Teplá léta ale k bazénovým radovánkám přímo vybízí.

Jak napustit vodu do bazénu a přitom neomezit ostatní uživatele vodovodu?

Dešťová voda

Ano bazén je možné napustit dešťovou vodou, zejména pokud máme velkou podzemní nádrž na dešťovou vodu. Výhodnou dešťové vody je nejen to, že nespotřebováváte nedostatkovou pitnou vodu, ale také to, že je měkčí a pro tělo přirozenější.

Vodu je samozřejmě nutné udržovat čistou. To se dělá stejně jako u bazénu s pitnou vodou. Například tak, že se do bazénu z kraje sezóny nasype sůl, která uvolňuje chlor a bazén přirozeně čistí. V takovém případě je ale potřeba myslet na to, zda je váš bazén určen také pro slanou vodu a nehrozí jeho zkorodování.

Studniční voda

Pokud nemáte možnost nachytat dostatečné množství dešťové vody je další možností studniční voda. Také voda ze studny je měkčí než z vodovodu a vhodnější pro tělo. A rovněž u ní neomezíte dodávky pitné vody. K jejímu odčerpání je ale zapotřebí výkonné čerpadlo.

Stejně jako u vody dešťové pozor na její složení. V obou případech doporučujeme u vody změřit hodnotu pH a případně ji upravit na doporučené hodnoty.

Pitná voda

Pokud nemáte jinou možnost a rozhodnete se bazén napouštět vodou z vodovodní sítě, je vhodné ho napouštět ve všední dny a mimo odběrovou špičku, tedy ideálně mezi 21. a 5. hodinou. Bazén napouštějte pomalu. V opačném případě v některých oblastech hrozí dočasné vyčerpání dostupných zásob a omezení dodávek pro ostatní uživatele vodovodu. Při rychlém odběru se navíc mohou odčerpat i nečistoty a bazén znečistit již při napouštění. Nejšetrnějším řešením je objednat si vodu do bazénu cisternou. Tento způsob je sice nákladnější, protože k ceně za pitnou vodu je potřeba započítat také dopravu, na druhou stranu ale získáte čistou vodu bez zákalu a přitom nikoho neomezíte.

S. Š.
foto: Brandon Morgan/ Unsplash