Garáž je nezbytnou součástí každého domu, ať už je jeho součástí či stojí vedle, měla by mít kvalitní garážová vrata. V současné době existuje na trhu velká škála druhů, funkčností a využití. Na co se při výběru zaměřit, čemu věnovat pozornost a jak si správně vybrat, vám poradím v tomto článku.

Garážová vrata již nemají jen funkci ochrany majetku. Při výběru by se mělo hledět nejen na ochranu, ale i na izolační schopnosti, zda zapadají do designu celého domu nebo na ochranná opatření.

Nechte si poradit

S výběrem garážových rad se vyplatí využít rad odborníka. Nejen, že vám poradí, jaký druh bude pro váš dům nejvhodnější, jaký typ výstavby se bude nutný použít, ale provede i následné změření prostotu. Při volbě, jaká vrata budou zdobit vaši garáž, by neměla být cena, vyplatí se investovat do kvality materiálu a celkové funkčnosti.

Čemu věnovat pozornost

Jelikož garážová vrata mají splňovat několik funkcí, je nutné si ohlídat více parametrů najednou.

Otevírání vrat

Na trhu je velká řada typů garážových vrat. Existuje několik způsobů jak vrata otvírat. Toto kritérium je jedno z nejdůležitějších při vybírání.

  • Zdvižná nebo výklopná
  • Sekční
  • Rolovací
  • Dvoukřídlá
  • Posuvná
  • Atypická

Dříve byla oblíbená vrata výklopná, ovšem dnešnímu trhu vévodí vrata sekční. Oproti výklopným garážovým vratům, která jsou většinou ovládané ručně a neobsahují bezpečnostní prvky, typu zachycení prstů.

Sekční garážová vrata nabízejí pohodlnější ovládání, rychlejší zavírání, otvírání a daleko větší bezpečnost. Každá vrata jsou ovládána na dálkové ovládání, mají kvalitní zabezpečení proti vloupání. Ušetří více místa v garáži díky úspornějšímu zabudování pohonu.

Správná firma

V tomto ohledu platí pravidlo čím déle na trhu, tím více zkušeností, průměrná doba fungování firmy by měla být 5 let. Důležitá je i velikost firmy, není dobrá ani příliš velká (délka trvání na opravu) ani malá (nezaručí záruky, hrozba zániku). U firmy je dobré sledovat reference od zákazníků.

Pozor na cenu

Cena garážových vrat je důležitou součástí při výběru, ale neměla by být klíčovým faktorem. Jak se říká, s cenou roste kvalita, u garážových vrat to platí dvojnásob. Nápadně levné nabídky bývají často právě u nekvalitních materiálů, které způsobují netěsnost, nespolehlivost a snižují výdrž vrat. Kvalitu lze zjistit kontrolou certifikátu a dodržováním českých norem.

Bezpečnost především

Mezi trendy se u vrat řadí i jejich bezpečnost. Vrata by měla obsahovat bezpečnostní prvky, které by měly hlavně při zavírání zabránit kontaktu vrat s jakoukoliv překážkou, jakou jsou například prsty nebo jiné předměty.

Co ještě umí?

Se stále rostoucí cenou energií jsou kladeny vysoké nároky na izolační schopnost vrat, aby nedocházelo ke zbytečnému úniku tepla. Taková vrata mají lamelu vrat vyplněnou polyuretanovou hmotou a mají kvalitní obvodové a překladové těsnění. V neposlední řadě hraje roli styl a barva vrat. Garážová vrata musí zapadat do celkového kontextu domu, aby nerušila pohled na oko. Výběr je možný ze široké barevné škály, stylů a designových prvků.

Co když vypadne proud? Většina garážových vrat má nouzové body. Sekční vrata mají nouzový zámeček v horní části vrat, rolovací vrata mají pak kliku, za pomocí, které se vrata vyrolují ručně.