Vysávání obvykle nepatří k těm nejoblíbenějším domácím pracím. Je ale potřeba, protože pouhým vytíráním byste nepořádek akorát rozmazali a nečistoty by na podlaze stejnak zůstaly.

Proč si ale neusnadnit tuto domácí práci, když tu ta možnost je. Nabízí se nákup robotického vysavače, který stačí zapnou a o zbytek se už přístroj postará sám.

 

Výhody robotického vysavače

Hlavní výhodou robotického vysavače je bezesporu jeho samostatnost. On bude vysávat, zatímco vy se můžete věnovat jiné činnosti. To ocení zejména vytížení jedinci, kteří jsou rádi za každé ušetřené minuty. Některé vysavače dokonce umí i vytírat podlahy. Stačí do jejich zásobníku nalít vodu a nechat vysavač pracovat.

Pozitivem je i jeho hlučnost. Zatímco klasické vysavače jsou poměrně hodně hlasité, robotičtí pomocníci pracují velmi potichu. Můžete tedy zapnout vysávání klidně brzo ráno nebo pozdě večer a nemusíte se bát, že budete rušit sousedy.

Za zmínku určitě stojí i možnost antibakteriálního čištění, kterou disponuje část robotických vysavačů. Hodí se především v případě, že máte doma malé děti, které lezou po zemi. Díky antibakteriálnímu čištění se nemusíte bát toho, že by byla podlaha jakkoliv znečištěna.

Ovládání robotického vysavače

Možná vás napadne, jak se robotický vysavač vlastně ovládá. Záleží na modelu, každý to má trochu jinak. Rozdělit by se daly na dva typy, a to ruční ovládání a ovládání skrze aplikaci.

Ruční vysavač musíte, jak už název napovídá, zapínat ručně. Stačí zmáčknout jedno tlačítko a vysavač už se sám postará o to, kde vysávat. Jeho výhodou je nižší pořizovací cena. Za negativum se pak dá považovat to, že pokud jej budete chtít zapnout, vždy budete muset být v místnosti, kde chcete vysávat.

Robotické vysavače, které lze ovládat pomocí aplikace můžete zapínat a vypínat i na dálku. Stačí je spustit například po cestě z práce nebo při návratu z dovolené a máte jistotu, že se vrátíte do čistého prostředí. Budete ale muset počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Tipy na zacházení s robotickým vysavačem

Nejprve se zaměřte na nákup dobrého robotického vysavače. Před tím, než si nějaký zakoupíte, si přečtěte recenze jednotlivých robotických vysavačů, každý produkt totiž funguje trochu jinak. Pokud si vše nastudujete, nestane se vám, že budete mít doma výrobek, který bude úplně odlišný od vašich původních představ. Dobrou volbou tak může být přímé porovnání vybraných modelů. S tím vám může pomoci například chystaný projekt srovnávacích testů Vybero.cz.

Nový vysavač nejprve plně nabijte a až pak jej začněte používat. Než vysávání spustíte, ukliďte ze země všechny předměty, jako jsou třeba pantofle, dětské hračky a podobně, které by při vysávaní mohly překážet.

Po zapnutí nechtě robota pracovat. Díky umělé inteligenci sám ví, která místa uklízet a která už naopak vysál. Není tedy dobré ho v průběhu práce zvedat, přesouvat, otáčet, nasměrovat na určitý směr a podobně. Nejlepší je spustit vysávání při odchodu z domu, případně jej zapnout pomocí aplikace po cestě domů. Přístroj vám tak nebude při běžných činnostech v domácnosti překážet.