Kouzlo interiérového designu tkví v detailu. Nezapomínejte na to ani ve chvíli, kdy vás čeká realizace obkladů.

Takovým detailem, kterého si všimneme na první dobrou, je provedení rohů.

Hrana v místě, kde se obkladačky setkávají, by měla být provedena co nejelegantněji.

Existují různé způsoby, jak se s obložením rohů stěn vypořádat.

Na detaily se klade stále větší důraz

Zatímco v minulosti zhotovení detailů lidé příliš neřešili, dnes je situace jiná. Zájem o interiérový design roste a mnoho domácností chce mít prostory nejen funkční, ale také krásné na pohled. To ze svých zkušeností potvrzuje tak designérka Markéta Balínová: „V posledních letech se to lepší. Klienti už ostentativně nepotřebují mít dlaždice v celé koupelně pomalu i na stropě, nesnaží se prokládat každou dlaždici mozaikou a kamenické rohy pro ně nejsou cizí slovo.“ Také vám na detailech záleží? Pak si na obložení rohů stěn dejte záležet. Možností máte hned několik.

Rohové obklady usnadní obkládání

Náročnost obkládání rohů závisí na typu použitého materiálu. Pokud jste se rozhodli obložit stěnu v obývacím pokoji, kuchyni, jídelně či jiné místnosti pomocí betonových či sádrových obkladů, můžete si ušetřit spoustu práce. Tyto materiály totiž umožňují výrobu speciálních rohových obkladů, které zakryjí celou hranu a propojí obklady na obou stěnách.

S rohovými obklady se snadno pracuje, zpravidla je stačí jen nalepit. Vyhnete se tak jakémukoliv napojování a maskování hran. Co si z toho vzít? Vybíráte-li obklad z betonu či sádry, zvolte variantu, ke které jsou dostupné i rohové prvky.

U keramických a kamenných obkladů je situace složitější

Pokud obkládáte koupelnu nebo jiný prostor pomocí keramických či kamenných obkladů, je elegantní provedení rohů pracnější. Rohové obklady se totiž z těchto materiálů zpravidla nevyrábí, a tak je vše v rukou obkladače. Právě na provedení rohů se pozná pečlivost a znalost řemesla. Rohy lze v koupelně realizovat několika způsoby:

Přiznání hrany

Nejjednodušším způsobem je hranu obkladu přiznat. Nejde o zrovna estetické řešení, protože bude hrana přesahovat přes obklad bez dalších úprav.

Vytmelení a vymalování

Druhou možností je hranu obkladu vyplnit tmelem, zarovnat a vymalovat s ostatním podkladem. Takové řešení vypadá zpravidla lépe než přiznání hrany, stále však nemůžeme mluvit o esteticky hodnotném provedení detailu. Navíc je postup pracnější a vyžaduje použití kvalitních stavebních hmot.

Použití ukončovacích lišt

Asi nejrozšířenějším způsobem realizace rohů je použití rohových lišt na obklady. Ty se vyrábí buď z plastu, nebo hliníku. K některým obkladům pro svůj výrazný vzhled pasují, jinde zase působí rušivým dojmem. Chcete-li rohy řešit použitím ukončovacích lišt, vyberte takové, které budou ke konkrétnímu obkladu co nejlépe ladit. Vyrábí se v různých barevných variantách i povrchových úpravách.

Zhotovení kamenických rohů

Nejelegantnějším řešením je zhotovení kamenických rohů. Keramický či kamenný obklad se pomocí speciálního přípravku seřízne pod úhlem 45°. Obklady v rozích tak do sebe skvěle zapadnou, aniž by bylo potřeba hranu přiznat, vytmelit nebo maskovat ukončovací lištou. Zhotovení kamenických rohů však vyžaduje zkušenosti, proto se do nich pouští jen obkladači s bohatou praxí a kvalitním vybavením. Realizace kamenných rohů je pro svou pracnost nejnákladnější, výsledek ale rozhodně stojí za to.

Je na vás, jak se s provedením rohů stěn vypořádáte. Pokud obkládání svěříte do rukou obkladače, najděte takového, který si na detailech potrpí a provedení rohů s vámi podrobně probere.