Jste majitelem cihlového činžovního domu, nebo máte v domě družstvo a chtěli byste dům rekonstruovat. Případně z něj udělat přímo nízkoenergetický dům? To samozřejmě není nemožné. Rekonstrukce cihlového domu má však svá určitá pravidla.

Komín je základ

Při revitalizaci cihlových domů se vždy musí začít od komína. Je to poměrně logické. Ten je totiž v naprosté většině případů uvnitř stavby a tak přece nebudete rozvrtávat opravený dům. Záleží na tom, kdy byl dům postaven, nebo kdy byl naposledy rekonstruován, ale s velkou pravděpodobností bude potřeba komín znovu vyvločkovat. Pak se můžete pustit do modernizace kotelny, tedy pokud ji váš dům má. Pokud ji nemá, je v tomto okamžiku vhodné přemýšlet o jejím zřízení. Jak totiž ukazují příklady z praxe, je mnohem výhodnější se odtrhnou od centrálního ohřevu vody a vytápění a zřídit si vlastní zdroj. Pak se můžete pustit do oprav rozvodů elektřiny, plynu a vody. Zde samozřejmě musíte mít následně všechny potřebné revize.

Izolace stěn

Teď se již dostáváme k obvodovým stěnám domu. Zde je potřeba začít s izolací stěn. U cihlových domů je však potřeba vybrat správný druh izolace, než u jiných materiálů. Podle odborníků je na zateplení cihlového domu nejlepší minerální vata. Samozřejmostí je výměna oken. Vše si však nechte dobře spočítat od odborné firmy. Cihla je totiž v tomto ohledu nepředvídatelný materiál.

Střecha až na závěr

Naposledy se zatepluje střecha. Pro tu je ve většině případů nejvhodnější foukaná izolace. Neuškodí zkontrolovat střešní trámy a celkový stav střechy. Pokud je v pořádku, tak máte hotovo. Nezapomeňte, že na revitalizaci domu můžete získat příspěvek z programu Zelená úsporám a na nové kotle zase přispívají krajské úřady.

 

J. H.