Rádi byste žili v domě navrženém přesně podle vašich představ? Pak je na místě obrátit se na architekta.

Vybrat toho správného není úplně snadné, ale u stavby domu je to zcela zásadní.

Kde při výběru architekta začít?

Vybírejte z architektů, jejíž práce se vám líbí. Vybraný architekt by měl mít zkušenosti s rodinnými domy a nejlépe s takovými, o jakých sníte (soběstačnými, nízkoenergetickými, dřevostavbami, stavbami ve svahu, luxusními a podobně.)

Dejte si tu práci a zjistěte si a ověřte reference. Práce správného architekta by neměla skončit u studie či u projektu. Architekt by měl u být u celé stavby. Jedině tak může mít zkušenosti s realizací svých návrhů a může mít zkušenosti se svými řešeními a může předejít možným poruchám a vadám.

Musíte si porozumět

Přesto, že prvotním rozhodujícím faktorem jsou výsledné práce architekta, nejde jen o obrázky. Při spolupráci s architektem je velice důležité, jak si budete rozumět. Architekt by měl umět vás dokonale vnímat a porozumět vašim přáním. Výsledek totiž bude z velké části záviset na tom, jak si porozumíte.

Na čem trvat?

Solidní architekt se s vámi musí sejít a strávit s vámi několik hodin, během kterých jej můžete seznámit se svými představami, přáními a požadavky. Po první schůzce by měl získat přesnou představu o vašem vysněném bydlení, aby mohl začít s návrhy.

Je nezbytné, aby se jel podívat na váš pozemek. Jedině tak může umět zhodnotit váš záměr, poukázat na možná úskalí a odhadnout výši investic.

Poté by vám měl vytvořit ideovou skicu a sdělit vám přibližnou cenu stavby vašeho domu. Tyto odhady pak slouží k další diskuzi a rozhodování o výši investice nebo velikosti a vybavení domu.

Jako klienti byste měli trvat na tom, aby architekt byl přítomen u vznikajícího projektu. A dobrý architekt by to neměl odmítnout. Dobrý architekt by měl také uvážlivě pracovat s rozpočtem zadavatele stavby.

Architekt = dozorce

Architekt má být odborníkem, který zaštiťuje veškeré subprojekty tak, aby byly v souladu. Architekt by měl organizovat technické záležitosti a stát se prostředníkem mezi jednotlivými profesemi a klientem. V průběhu stavby by pak měl zastávat autorský dozor a současně dozor investora.

  • Výběr architekta dobře zvažte a pamatujte, že u projektu se nevyplácí šetřit. Špatně provedený a laciný projekt ve výsledku může stavbu velice zkomplikovat a prodražit.

-S. Š.-