Každá garáž musí mít dobrá vrat, aby vaše motorové vozidlo bylo v bezpečí. Jak však taková vrata vybrat, jaký typ vrat zvolit, jaký materiál a co všechno by taková vrata měla umět? S tím vám poradíme v dnešním článku.

Od plastu po dřevo

První, co musíte udělat je, se rozhodnout jaký materiál budete chtít. Pokud máte novější dům, pak už pravděpodobně má vaše garáž standardizované rozměry. Pokud však jde o starší stavbu, pak může být rozměr dveří jiný a vy si budete muset nechat dveře vyrobit na zakázku. To není problém. Jen vás to bude stát více peněz. Nejpoužívanějším materiálem je ocel s povrchovou úpravou. Kvalitní vrata by pak měla mít ještě i vnější úpravu, například žárové pozinkování, která zabrání korozi a poškrábání dveří.

Samozřejmě se dnes dají vyrobit dveře téměř z jakéhokoli materiálu. Vlastně záleží jen na zákazníkovi a jeho finančních možnostech. Lze tak použít plast, nebo dokonce dřevo. Pokud nemáte dostatek financí například na dřevěná vrata, nemusíte zoufat. Existuje značné množství fólií, které jsou vyvedené v nejrůznějších barvách, případně v imitaci různých materiálů.

Nízkoenergetický dům potřebuje zateplená vrata

Pokud je váš dům nízkoenergetický, pak budete muset do garáže instalovat zateplená vrata. Ty jsou na našem trhu dvojího typu. První jsou jednostěnná vrata s izolačními deskami, druhým typem jsou sekční dvoustěnná vrata, kde je prostor mezi stěnami vyplněn izolačním materiálem.

Ruční nebo motorové ovládání

Nakonec se jen stačí rozhodnout, jestli požadujete vrata s ručním otevíráním, na motor, či dokonce s dálkovým ovládáním. To už záleží jen na vaší vůli a hlavně penězích. Samozřejmostí by mělo být jejich dálkové ovládání. Zajímat by vás ale určitě mělo i řešení v případě výpadku elektrického proudu.

J. H.