Společné stolování je důležitou součástí každé rodiny. Členové rodiny se zde schází několikrát denně a jídelní stůl tak tvoří společenskou funkci rodiny. Proto bychom neměli výběr jídelního stolu podceňovat.

Jen málokterý dům má samostatnou jídelnu. Trendem posledních let (a možná i desetiletí) je spojovat obývací pokoj s jídelnou a případně i s kuchyní do jednoho prostoru. Je praktické jídelní kout situovat blíže ke kuchyni a usnadnit tak obsluhu a úklid.

Kromě vzdálenosti od kuchyně je důležité myslet na dostatek světla. U špatně osvětleného stolu je špatně jí. Také je dobré myslet na dobrý výhled. Ideální je se u stolování dívat do zahrady, nebo alespoň do celého prostoru pokoje. S výhledem na sousedovi kůlnu, či průchod ke schodišti by vám moc chutnat nemuselo.

Jídelní stůl si zaslouží dostatek prostoru

Myslete na to, kolik lidí běžně stoluje a jak to vypadá, když ke stolu přizvete další strávníky. Každý by měl mít dostatek místa na sezení a manipulaci s příborem. Plně obsazený obdélníkový stůl pro čtyři osoby zabere prostor nejméně 160 x 200 cm. K tomu přičtěte volný průchod o šířce 80 cm alespoň z jedné strany. Kruhový jídelní stůl pro čtyři osoby pak zabere 200 x 200 cm, u rozkládacího stolu samozřejmě ponechte navíc odpovídající volnou plochu.

Záležet si dejte i u výběru správného nábytku

Přesto, že by stůl neměl být jako pěst na oko, je tím nejzákladnějším pravidlem pohodlí a dobrá stabilita.

I když vás nějaký stůl a židle na katalogových fotografiích nadchnou a budete vědět, že to je přesně to, co chcete, vždy si je vyzkoušejte na vlastní kůži a zvažte vlastní potřeby.

Máte-li v rodině malé děti k požadavkům na pohodlí a stabilitu se přidává samozřejmě i bezpečnost a snadná údržba. Skleněný stůl tak nejspíš nebude to pravé ořechové.

Pokud chcete moderní interiér, nic nezkazíte jednoduchými tvary a čistými liniemi, ty jsou aktuálními trendy. Nejkrásnější obecně bývají stoly s masivními deskami, které kromě krásného vzhledu nabízí i dobré užitné vlastnosti.

V neposlední řadě nezapomeňte ke stolu vybrat i vhodné osvětlení.

Sandra Špačková
foto: coco+kelley