Jak vybrat paletové regály?

forklift

Ať už máte malý nebo velký sklad a vaše zboží se dodává na paletách, musíte mít svůj sklad vybavený paletovými regály. Ty jsou přímo určené ke skladování palet.

Na trhu jsou jejich různé druhy, v našem článku vám poradíme, jaké jsou pro vás to nejlepší.

Proč zvolit paletové regály?

Paletové regály slouží pro uskladnění europalet. Na trhu se nejčastěji objevují paletové regály ve třech délkových variantách:

 • 1 800 mm
 • 2 700 mm
 • 3 500 m

Výška paletových regálů se pohybuje pak od 2 do 10 metrů. Nosnosti paletových regálů do jsou variabilní a záleží na potřebách zákazníka. Nosnost regálů do skladu jde dimenzovat i na nejtěžší zboží. Do paletových regálů se dají zakládat palety ze všech stran a to jak ručně, tak za pomoci vysokozdvižného vozíku.

Paletové regály nemusí nutně sloužit ke skladování palet. Pokud se vám zboží často mění, tak díky doplnění dalších komponent velmi rychle vznikne univerzální regálový systém, který poslouží k uskladnění zboží v různých rozměrech.

Dbejte na bezpečnost

Při výběru regálů, ať už jakýkoliv, vždy dávejte největší důraz na bezpečnost a vždy dodržujte instrukce výrobce. To platí zvláště pro správné rozložení zboží v jednotlivých policích. Klíčová je také podlaha, na které regály stojí. Musí být rovná a navržená tak, aby zvládla požadovanou zátěž.

Požadavky na paletový regál

 • vysoká nosnost
 • stabilita
 • odolnost konstrukce
 • bezpečnostní prvky
 • variabilita
 • jednoduchá montáž

FIFO a LIFO

FIFO je zkratka od anglického First IN – First Out, první dovnitř, první ven. Systém funguje tak, že se nejprve musí odebrat naposled založená paleta. Jedná se o tzv. vjezdný regálový systém. Obsluha probíhá pouze z jedné strany.

LIFO je zkratka Last-In – First-Out, poslední dovnitř, první ven. Zde se musí vytvořit dvě obslužné uličky a obsluha probíhá z obou stran. Jedná se o tzv. průjezdné uspořádání. Mohou se odebírat první, i poslední uložené palety.

Vyberte správný typ paletového regálu

Nejvíce běžným druhem je příhradový. Ten se hodí jak do skladu, tak do dílen jako rozsáhlý doplňkový regál, sloužící především k odkládání. Do větších skladů se pak vybírají paletové regály v uspořádání Drive-In. Ty jsou kompromisem mezi využitím skladové plochy a obslužností regálu.

Drive-In regály fungují tak, že se postupně zakládají palety se zbožím do řady za sebe, a to tak, že obslužnou uličku vytvoří prostor mezi dvěma rámy paletového regálu. Nevznikají tak nadbytečné obslužné prostory.

Posuvné paletové regály. To je další druh a využívají se ve skladech, kde je potřeba maximálně využít skladové kapacity. Posuvné regály jsou kotveny na podlahových lištách. Díky tomu je možné s nimi volně pohybovat a vytvářet obslužnou uličku tak, jde je potřeba. Vzniká tak ložná plocha, která dosahuje až 80 % kapacity skladu.

Komentáře

 • K tomu bych ještě doplnil tento článek ohledně montáže (odkaz byl odstraněn)
  Může se hodit :)

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení