Přemýšlíte o změně způsobu vytápění vašeho domu? Rozhodli jste se pro tepelné čerpadlo? To jistě děláte dobře. Tepelné čerpadlo vám ušetří oproti tradičním způsobům vytápění až 60 % nákladů na vytopení vašeho domu. Jak ovšem vybrat to správné tepelné čerpadlo? Nebojte se. V dnešním článku vám s tím pomůžeme.

Jaký druh zvolit?

Základní otázkou asi bude, jaký druh tepelného čerpadla zvolit. Máte na výběr celkem tři možnosti. Tepelné čerpadlo totiž může odebírat teplo ze vzduchu, země, nebo vody, případně jejich kombinaci. Každý způsob má samozřejmě své výhody i nevýhody.

V současné době je nejpoužívanějším typem tepelné čerpadlo vzduch-voda. Jeho nevýhodou je, že má poněkud menší efektivitu než ostatní typy. Výhodou však je snadná a rychlá instalace a nízké pořizovací náklady. Ušetří se totiž zejména díky tomu, že při instalaci tohoto typu není nutní provádět nákladné zemní výkopové práce.

Tepelná čerpadla typu země-voda a voda-voda jsou složitější na instalaci. Je totiž nutné provést hlubinný vrt, případně provést instalaci plošného kolektoru, který se samozřejmě instaluje pod povrch země. Jejich výhodou je však vysoká účinnost a stabilita po celý rok. Teploty pod povrchem země jsou totiž celoročně víceméně stálé.

Dispozice domu

Vybírat tepelné čerpadlo je tedy nutné s ohledem zejména na dispozice vašeho domu. Pokud nemáte k dispozici velkou zahradu, kde by bylo možno provést hlubinný vrt, případně instalovat kolektor, pak pro vás připadá v úvahu asi pouze tepelné čerpadlo vzduch-voda. Rozmyslet byste si také měli, kolik financí do pořízení tepelného čerpadla chcete investovat a tomu přizpůsobit zvolený typ.

J. H.

foto: sba-alternativenergie.com