V dnešní době se stále více rozmáhají krádeže domů, ke kterým mnohdy dochází dokonce i za bílého dne.

Ve většině případů jsou krádeže způsobeny nedostatečným pasivním a aktivním zabezpečením majetku.

Existuje mnoho druhů zabezpečení, které můžeme využít. Některé z nich jsou dokonce i poměrně levné a mohou nám i přesto dopřát alespoň trochu jistoty, že předejdeme případnému násilnému vniknutí do domu.

Pasivní zabezpečení

Nejjednodušší možností, jak předejít případnému vloupání, je zavírat všechna okna a dveře. Za předpokladu, že máme rolety, je vhodné mít je zataženy, aby zloději nemohli vidět, co máte doma a tím ještě podpořit jejich úmysly. Důležité také je používat kvalitní dveřní zámek, který můžete navíc kombinovat s přídavným blokovacím zařízením.

Pro eliminaci vloupání v noci je vhodné umístit v okolo domu světla s pohybovými senzory, které mohou upozornit na nežádaný pohyb v blízkosti domu nebo přímo odstrašit zloděje.  Pokud se chystáme na delší dobu vycestovat, je vhodné si zajistit pravidelné vyzvedávání pošty a letáků ze schránky. Velké množství nevyzvednuté pošty může zloděje také upozornit na to, že v domě nikdo není.

Aktivní zabezpečení

Velmi důležitou součástí aktivního zabezpečení domu je alarm a kamerové systémy. Máme mnoho druhů čidel. Velmi často využívanou formou zabezpečení jsou pohybová čidla, která je možno využívat spolu s požárními hlásiči, které nás mohou upozornit na případně vznikající požár.  Další možností jsou tlakové senzory, monitorující případné rozbití oken, nebo čidla proti otevření oken a dveří. S kombinací všech těchto čidel můžete vytvořit velmi efektivní zabezpečení, jehož cenou se můžete vlézt do 10 000 Kč.

Mimo pohybových senzorů zde máme taky kamerové systémy. Ty jsou poněkud dražší, neboť nejlevnější kamery se prodávají od 800 Kč a výše. Nesmíme však zapomenout také na to, že k bezpečnostním kamerám potřebujeme také záznamové zařízení s pevným diskem, na který se budou záznamy ukládat. Právě tyto dvě věci tvoří nejdražší položku seznamu, neboť jenom cena záznamového zařízení se může v závislosti na počtu kamer pohybovat v cenovém rozmezí 8 000-15 000Kč. Pokud nechceme uchovávat záznamy po dlouhou dobu, měl by nám stačit pevný disk o kapacitě 1TB, který se dá koupit již za 1200 Kč.

Můžeme však také využít i atrap kamer, které vypadají jako pravé, avšak jedná se pouze o prázdný obal kamery. Takové atrapy stojí pouze několik stovek korun, avšak jedná se opět pouze o pasivní druh zabezpečení, který může případně dopomoci k eliminaci vniknutí do domu.

Autor: Michal Hromek