Bohužel v posledních letech české léto nemívá moc teplých dní. Většinou jsou naštvané děti, ale i dospělý, že nemůžou využívat svůj venkovní bazén.  Pár teplých dní vodu sice zahřeje, ale jakmile se ochladí, je po koupání. Existuje na to jednoduché řešení, zastřešení bazénu. Jaké existují typy, jaké zastřešení se hodí na nadzemní a jaké na zapuštěný bazén, vám prozradí následující článek.

Proč zastřešit bazén?

 • prodlužuje koupací sezonu
 • udržuje teplotu vody
 • slouží jako ochrana před nečistotami
 • sníží se provozní náklady
 • ochrana před pádem do bazénu (dětí, zvířat)

Díky zastřešení bazénu se dá bazén využívat až 7 měsíců v roce, pokud je dodáno i příslušenství na vytápění vody, jako solární panely nebo plachta, je pak možnost využívat bazén celoročně. Vytvořením ochranného balu, který slouží jako skleník, neuniká  z vody potřebná chemie pro udržení čistoty a bazén a voda, tak zůstávají delší dobu čisté.

Přenosné a posuvné

Na zastřešení bazénů je možnost výběru ze dvou variant, posuvného nebo přenosného. Každá varianta má své další možnosti. Použití se liší podle typu bazénů, ale obě splňují základní funkci. Záleží tedy, co přesně je od zastřešení očekáváno a jaké jsou dispozice.

Přenosné zastřešení

Takové zastřešení je alternativou pro majitele bazénu, kteří teprve uvažují o stálém zastřešení bazénu. Je využíváno především na ochranu nadzemních bazénů, ale dá se použít i na zapuštěné bazény. Je tvořeno lehkou konstrukcí z hliníkové slitiny a velice pevné PVC tkaniny, která vydrží i drsné počasí, déšť i vítr.

Vyrábí se v kruhovém i obdélníkovém tvaru, při výběru záleží na tvaru a velikosti bazénu, a zda budou zastřešení sloužit i pro posezení. Přenosné zastřešení se vyrábí do délky 11 m a 5 m do šířky, výška je možná od 1, 8 až do 2,5 metru.

 • jednoduchý přenos
 • uskladnění
 • využití u nadzemních i zapuštěných bazénů

Přenosné zastřešení není bohužel řešením na celý rok, navíc oproti pevnému zastřešení zde dochází k větším tepelným ztrátám. Také příliš velké konstrukce ztrácejí komfort přenosu.

Posuvné zastřešení

Základem posuvného zastřešení je konstrukce vyrobena ze slitiny hliníku a výplň tvořená polykarbonátem tzv. makrolon, který zajišťuje tepelnou izolaci. Taková konstrukce je pevná a odolná vůči sněhu a je použitelná celoročně.

 • Energetické úspory
 • Bezpečnost
 • Vzhled
 • Tvarové možnosti

Posuvné zařízení funguje na pohybu po kolejnicích, aby bylo zastřešení co nejodolnější a nejkvalitnější, je potřeba, aby všechny dílčí komponenty, jako šrouby, matice a zámky, kvalitní a pravidelně udržované. Posuvné zastřešení je oproti přenosnému výrazně dražší, na druhou stranu se dá přizpůsobit nejrůznějším tvarům a velikostí bazénu, může se postupně zužovat nebo zvyšovat.

Lamelová roleta

Lamelová roleta je ideálním řešením, pro ty, kteří nechtějí mít robustné a nijak zvlášť esteticky vyhlížející posuvné zastřešení. Lamelová roleta je navíjením zařízením rovnoměrně rozprostřena po hladině vody v bazénu. Tento výrobek slouží jako ochrana vody před nečistami a zároveň brání úniku tepla.

Ačkoliv tak nepůsobí, dokáže udržet děti nebo zvířata před případným pádem do vody bazénu. Více se doporučují do interiérových bazénů, kde na ni nesvítí slunce, ale je použitelná i na venkovní bazény.

Plachta

Plachta je ideálním řešením, u nadzemního bazénu, který je vyžíván sezonně a větší investice do zastřešení se nevyplatí. Plachta dokáže zabránit nečistotám vpadnutím do vody a v horkých dnech zamezuje vzniku vodních řas. Novinkou jsou síťové plachty, které zachytí nečistoty i částečky z kyselých dešťů, propustí, tak jen vodu a nečistoty zadrží.