Vybíráte umyvadlo do koupelny ve vašem domě? Na co je potřeba při výběru myslet?

Při výběru umyvadla bychom neměli zohledňovat pouze cenu. Samozřejmě, umyvadlo kupujeme podle finančních možností, ale měli bychom určitě vybrat to nejlepší v dostupné cenové relaci.

Umyvadlo musí být velikostí a tvarem přímo úměrné prostoru. Do koupelny se musí vejít, ale především k němu musí být dobrý přístup. Pamatujte, že neplatí úměrnost: čím menší koupelna, tím menší umyvadlo. V každé koupelně totiž musí komfortně sloužit. Pokud je vaše koupelna opravdu malá, poraďte se v koupelnovém studiu, jistě nejste první, kdo podobnou situaci řeší a určitě vám s výběrem vhodné sanitární keramiky pomohou.

Výběr materiálu

Většina umyvadel je keramická. Pro jejich kvalitu je důležitá tloušťka glazury a případně další povrchové úpravy. Jedině tak bude umyvadlo odolné vůči špíně, čistícím prostředkům a pigmentovým skvrnám.

Komu by nevyhovovala keramika, může vybírat z corianu, tvrzeného plastu, nerezi, skla, či přírodního a umělého kamenu. Jiné materiály nabízejí jiné vlastnosti, nižší hmotnost, tvarovou různorodost nebo třeba věší nabídku barev.

Typ umyvadel

Závěsná umyvadla

Závěsná umyvadla mají stojánkovou nebo nástěnnou baterii a viditelný sifon. Při instalaci si lze zvolit vyhovující výšku.

Sloupová umyvadla

Sloupová umyvadla stojí u stěny a sifon je skrytý za nasazeným keramickým sloupem. Tento sloup určuje výšku umyvadla. Trend sloupových umyvadel již z větší části opadl, protože se pod nimi špatně myje podlaha.

Umyvadlo s podumyvadlovou skříňkou

Umyvadel, které jsou spojeny s podumyvadlovou skříňkou je hned několik. Vybírat lze z varianty, kdy tvoří celou plochu horní desky, nebo kdy je do ní zapuštěné, či kdy na ní stojí jako mísa. Záleží na prostoru a preferencích.

Dvojumyvadlo nebo dvě umyvadla?

Všeobecná rada neexistuje. Při výběru je potřeba zohlednit počet obyvatel a jejich věk i pohlaví. Například sourozenci stejného pohlaví se jen těžko snesou u jednoho umyvadla. Otázkou ale zůstává, zda se vůbec snesou v jedné koupelně…

-SŠ-