O tom, jaké vytápění bude v domě, je třeba rozhodnout již před zahájením výstavby.

Pokud jste se rozhodli, že ve vašem novém domě bude podlahové vytápění, je spolu s tím třeba rozhodnout i jakou budete mít podlahu.

Důvod je jednoduchý, ne všechny podlahové krytiny jsou na podlahové vytápění vhodné.

 

Aby byly podlahové krytiny vhodné na podlahové vytápění, musí splňovat určité vlastnosti. Tím nejzákladnějším kritériem je logicky hodnota odporu kladeného vedení tepla podlahovou krytinou. Odpor by neměl překračovat hodnotu Rb 0,15m2K/W.

Vhodným tepelným vodičem je třeba keramika. Nevhodné pak jsou tepelné izolanty jako například široké dubové desky. Mezi nejvhodnější podlahy patří kromě keramických podlah i podlahy plastové či dřevěné. Nejnevhodnější jsou pak metrážové koberce, ty totiž teplo z podlahového topení pohlcují a nepropouštějí dále.

Keramická podlaha

Jednoznačně nejlepší variantou pro podlahové topení je podlaha keramická. Spolu s kamenem má totiž nejvyšší tepelnou vodivost. Velkou nevýhodou keramiky ale je, že se nehodí do mnoha místností. Proto je v mnoha domech k vidění leda v chodbách, koupelnách, případně v kuchyních a obývacích pokojích, kde bývá doplněna o kusové koberce.

Podlaha z PVC

Podlahy z PVC (neboli z polyvinylchloridu) se chlubí také skvělou tepelnou vodivostí. Navíc se jedná o materiál, který je odolný vůči oděru i vodě, je pružný, rovnoměrně stálý a není příliš náročný na údržbu. Pokládku této podlahy navíc zvládne každý trochu zručný kutil.

Dřevěná podlaha

Dřevěné podlahy nejsou ideální, ale pokud budou splňovat určitá kritéria, mohou být  další variantou u pokládky podlahy. Je důležité vybrat dřevěnou podlahu určenou přímo pro podlahové vytápění. Ty se kvůli roztažnosti dřeva vyrábějí v co nejmenších formátech. Důležité je i při pokládce zvolit vhodné lepidlo, proto je lepší pokládku dřevěné podlahy svěřit odborníkům.

S. Š.
foto: Martin Pettitt