Když už vám do domu střechou teče, tak je to ten poslední signál, který volá po rekonstrukci nebo celá výměně. Střecha ale již dávno neslouží pouze jako ochrana před nepřízní počasí, má také vliv na energetickou náročnost domu a také jeho celkový vzhled. Proto při rekonstrukci myslete i na to. Kdy je rekonstrukce nevyhnutelná a co je k ní potřeba, se dočtete v našem článku.

Rekonstrukce střechy je nevyhnutelná

Když střechou teče je to jasný signál, ale i jiné vady mohou být důvodem k rekonstrukci střechy. Prvním krokem je tak stav střechy důkladně zanalyzovat. Díky tomu se zjistí, v jakém stavu střecha je, jaký je rozsah poškození a jaké budou následující kroky rekonstrukce.

Na odhalení příčin se rozhodně vyplatí pozvat odborníka, který má s posuzováním zkušenosti a také má k dispozici průzkumné sondy, které příčiny odhalí. Odborníkem může být pokrývač, klempíř, projektant nebo specializovaný prodejce střešních krytin.

Nezapomeňte na návštěvu stavebního úřadu

Není rekonstrukce jako rekonstrukce, a proto je vždy lepší se informovat u patřičných úřadů, co vše je k tomu potřeba. První návštěva tak vede na stavební úřad. Tam vám sdělí jaká povolení jsou pro opravy a rekonstrukce střech potřeba.

Nezbytné je také mít zjištěno, jaké jsou místní regulativy – typ a barevnost krytiny. Regulativy sehrávají důležitou roli zvláště u památkově chráněných objektů a také u domů, které se nacházejí v chráněné krajinné oblasti.

Rekonstrukce celé střechy nebo jen poškozené části?

Po analýze stavu střechy vám odborník sepíše celkový souhrn všech problematických míst a jejich akutnost. Na základě takového výstupu se pak rozhoduje, zda postačí opravit místa lokálně a nebo je potřeba přistoupit k celkové rekonstrukci střechy.

Kompromisem mezi lokální a celkovou rekonstrukcí je vyměnit střešní krytinu kompletně, ale na stávajících základech. Tím se paradoxně mohou snížit náklady za rekonstrukci, protože se dá poměrně snadno sehnat krytina použitelná na stávající rozteč a latě a nic se tak nebude muset měnit.

Vybírejte kvalitní komponenty

Střecha se nevybírá pouze podle střešní krytiny, záleží i na dalších částech, které jsou pro životnost a funkčnost střechy zásadní. Kvalitní střecha se odvíjí od správného výběru materiálu na následující komponenty:

  • střešní krytina,
  • podstřešní fólie,
  • tepelná izolace,
  • okapy,
  • střešní okna.

Vyberte si správnou firmu

Základem úspěšné rekonstrukce je správný výběr prováděcí firmy. Protože ani kvalitní materiály nepomohou při špatné montáži, proto firmu vybírejte podle referencí. Spokojený zákazník je to nejdůležitější, a pokud jich má firma hodně, pak je to dobré znamení.

Firma by samozřejmě měla mít s rekonstrukcí střechy zkušenosti, a pokud pracuje s konkrétním materiálem a značkou, tak také potřebné certifikace nebo osvědčení. Dalším bodem při výběru je nabídka služeb. Zjistěte si, co vše je v ceně, jak je to s případnými reklamacemi nebo nedodrženými termíny.

Za poskytnuté informace děkujeme firmě ANS – STŘECHA s.r.o. – střechy Domažlice.