Klimatizace do rodinného domu – jaké máte možnosti?

klimatizacedum2

Letní počasí je tady a s ním i vysoké teploty, které dokážou být občas hodně nepříjemné.

Letos to ale můžete změnit – klimatizací, která dokáže ochladit vzduch, snížit teplotu v interiéru a upravit vlhkost v prostředí na optimální hodnoty.

Jaké jsou možnosti při výběru klimatizace do rodinného domu?

O tom více v tomto článku.

 

Na co se při výběru zaměřte?

Ještě před výběrem klimatizační jednotky si ujasněte, jaké parametry jsou pro vás nejdůležitější. Je to cena, zvýšená šetrnost k životnímu prostředí, design? Máte v plánu klimatizaci využívat jen v letním období, nebo byste využili i funkci topení v dalších měsících? Ať už jsou vaše preference jakékoliv, rozhodujícím parametrem by měl být vždy výkon.

Výkon a hlučnost klimatizace

Jak už jsme výše zmínili, výkon je základním parametrem při jejím výběru. Ten je ovlivněný celou řadou faktorů – od kvality izolace domu, množství obyvatel, množství a případný výkon elektrických spotřebičů atd. Obecně však platí, že čím větší místnost chcete klimatizovat, tím větším výkonem musí klimatizace disponovat.

Důležitá je samozřejmě také hlučnost. Nikdo z nás nechce mít doma takovou klimatizaci, která bude hodiny hlasitě hučet. Tiché jsou například split jednotky, jejichž hlučnost se pohybuje kolem 20 dB, což je méně než například tikající hodiny.

Vhodná značka jednotky

Cena klimatizace se odvíjí od výkonu, designu i od samotné značky. Výrobců je dnes k dispozici nespočet – levnější i dražší varianty. Odborníci však doporučují sáhnout po osvědčených značkách, jako jsou například Samsung nebo Sinclair, nabízející tichý chod a šetrnost k životnímu prostředí, nebo Daikin, který se pyšní nejvyšším označením energetické účinnosti na trhu.

Typy klimatizačních jednotek do domu:

  • Přenosná mobilní klimatizace – je nejjednodušším a zároveň nejlevnějším řešením, lze ji umístit přesně tam, kde ji potřebujete. Dokáže místnost ochladit, odvlhčit a filtrovat vzduch. Tento typ klimatizace nevyžaduje žádnou speciální montáž.
  • Pevná klimatizace – je k dispozici v několika provedeních:
    • Jednodílná klimatizace – je určena pro montáž do okna nebo stěny, její velkou výhodou je montáž bez nutnosti vedení rozvodů, nevýhodou pak stavební zásah do oken či stěn,
    • Split – je dvoudílná klimatizace, která je tvořena vnitřní a vnější jednotkou, venku se nacházejí hlučnější části (kompresor a kondenzátor) a uvnitř interiéru ta tišší část jednotky,
    • Multisplit – je vícedílná jednotka, na kterou lze připojit dvě a více vnitřních jednotek, je tedy ideální, pokud chcete klimatizovat více místnosti v rodinném domě.

Montáž klimatizace

Když už máte klimatizační jednotku vybranou, podívejte se, zda společnost, od které si ji pořizujete, nabízí odbornou montáž. Ta je totiž nezbytná pro její správné fungování.

Servis klimatizace

S pořízením a montáží to ale nekončí. Nezapomínejte ani na záruční i pozáruční servis klimatizace. Informujte se, zda ho daná firma nabízí. Důležité je nejen pravidelné čištění a plnění, ale také desinfekce a servis chlazení.

Komentáře

  • Co je soběstačného na elektrické klimatizaci? Dá se to řešit i chytře a bez složitých technologií. Doporučuju si přečíst Jak na soběstačný dům od Petra Skořepy.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení