Jak zařídit koupelnu a toaletu tak, abyste se cítili ve svém domě příjemně a aby nedocházelo k úniku tolik důležité energie?

Zařiďte ji podle myšlení feng šuej. Jak na to?

Kam koupelnu a toaletu umístit?

Pokud koupelnu s toaletou máte zatím pouze na papíře a přemýšlíte, kam s nimi, vězte, že to správné místo se hledá jen těžko. Nejideálnějším řešením by bylo umístit je úplně mimo interiér, což se naprosto neslučuje s dnešními standardy.

Řídit byste se tedy měli alespoň pravidlem, že by se toaleta neměla nacházet naproti vchodovým dveřím. Podle feng-šuej to může způsobit, že byste se po čase nemuseli domů rádi vracet.

Koupelnu s toaletou je vhodné umístit mimo srdce domu, jejich vchod by tedy neměl být přímo z obývacího pokoje, kuchyně a pro mnohé možná překvapivě ani z ložnice.

Proč? Koupelna i záchod totiž patří k energii elementu vody a tato energie je klesající a odcházející pryč – skrz ně tedy energie odchází z domu pryč. Proto platí pravidlo, že dveře do koupelny a na záchod by měly být vždy zavřené, a sklopené by mělo být i záchodové prkénko.

Čisto, sucho a vzduch

Základ dobrého feng-šuej v těchto prostorách spočívá v cirkulaci vzduchu a světla. Ideální je, pokud v těchto místnostech máte okno. Nemáte tuto možnost, je dobré umístit do místností kvalitní ventilátor.

Koupelny a toalety slouží k očistě těla, a proto je důležité v nich udržovat pořádek a čistotu.

Věci zde by měly mít své stálé místo a funkci. Určitě neskladujte nic, co nepoužíváte a na co by se jen prášilo. Máte-li v koupelně umístěn koš na prádlo, měl by být uzavřený z plastu nebo ratanu. Feng-šuej také doporučuje dávat pozor na staré zanesené trubky a pravidelně je vyměňovat.

V prostorách bývá dost vlhko a to vede k tvorbě plísní, bakterií apod. Udržujte zde co největší sucho, to totiž také vede k celkové čistotě prostoru a bude podporovat vaše zdraví a imunitu.

Element vody je potřeba vyvážit

Elementu vody s klesající energií je třeba vyvážit nejlépe elementem dřeva a ohně. Proto obklady, dlažbu a doplňky vybírejte v odstínech zelených a červených.

Umělé dekorace a květiny bez milosti zavrhněte, a pokud je to možné, pořiďte sem živé květiny. Například takový bambus pro svůj růst mnoho světla nepotřebuje. Trváte-li na dekoracích, vsaďte na kameny či mušle.

Do koupelen patří zrcadla. I pro ta má feng-šuej svá pravidla. Zrcadlo v koupelně nesmí odrážet záchodovou mísu (pokud máte toaletu v koupelně). Mělo by být z jednoho kusu, nejsou vhodná zrcadla složená z dílů. Chcete-li jich mít více, pak platí, že zrcadla nesmí být hned proti sobě tak, aby se navzájem odrážela.

Je dobré si uvědomit, že element vody patří mimo jiné k energii toku peněz, čímž se význam koupelny a toalety u mnohých zvýší. Proto je dobré dbát na to, aby tudy energie neodcházela, to by totiž mohlo znamenat, že od vás odtékají i vaše peníze. Dbejte na to, aby nekapaly kohoutky či neprotékala nádrž na toaletě.