Krbová kamna do nízkoenergetického domu? Proč ne!

krbova kamna_trentino_mountfield

Při rozhodování o stavbě nového domu je v dnešní době jedním z nejdůležitějších faktorů spotřeba energií a výše nákladů na vytápění. Nízkoenergetické stavby se i proto stávají stále oblíbenější.

Kladete si otázku, jak vytápět váš budoucí nízkoenergetický dům?

Vsaďte na krbová kamna a kromě tepla vpusťte do svého domu i trochu romantiky. Komu by se nelíbilo trávit chladné večery u plápolajícího ohně.

Základní otázkou zůstává, jak otopný systém do nízkoenergetického domu vybrat.

Volba topení ovlivňuje celý koncept domu, proto je třeba si tuto otázku položit již na začátku a sdělit i architektovi a projektantovi. Díky tomu budou vědět, jak naložit s rozvody pro podlahové vytápění nebo prostorem pro umístění zásobníku tepla apod.

Zanedbat není radno napojení na externí přívod vzduchu, které zaručí spolehlivou funkčnost kamen a díky čemuž nedojde ke spalování vzduchu v místnosti. Nejčastěji se pro přísun vzduchu využívá otvor v zadní části kamen.

Proč ne krb, ale krbová kamna?

Srovnáme-li klasické krby a kamna, je funkčnost a praktičnost jednoznačně na straně krbových kamen. Tepelná účinnost klasického krbu je totiž přibližně 15 %, zatímco kamna na dřevo mohou dosáhnout až 85 %.

Nenaruší krbová kamna teplotní bilanci nízkoenergetického domu?

Nenaruší, když vyberete ta správná. Krbová kamna nabízejí široký rozsah tepelného výkonu a je na vás k jakému účelu je budete používat – k vytápění celého domu, či jen na příležitostné přitápění. Důležité je zvolit kamna o správném výkonu.

Základním rozhodnutím je nevolit krbová kamna se zbytečně velkým výkonem, který neodpovídá tepelným ztrátám vytápěného prostoru. Podle velikosti mají totiž krbová kamna výkon někdy i 10 kW a více. Například pro nízkoenergetický dům, který může mít tepelné ztráty pouze 6 kW, jsou nevhodné.

Komentáře

  • Jo to souhlasím, krbová kamna jsou velice užitečná a jsou i stylová :D

  • Hlavně krbová kamna muzou bytz uzivana i dost usoporne
    kouente sem (odkaz byl redakcí odstraněn)

    takze za me top

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení