Finančně nejpřívětivějším využíváním sluneční energie v rodinných domech stále zůstává solární ohřev vody. V takovém případě slunce pomocí fotovoltaických panelů pouze ohřívá vodu v bojleru.

S klesající cenou fotovoltaických panelů začíná být aktuální také další využití doma vyrobené elektřiny. Lidé si totiž mohou na střechu dovolit instalovat solární panely s vyšším celkovým výkonem doplněné technologiemi pro efektivní využití doma vyrobené elektřiny.

Systémy pro solární ohřev vody jsou už poměrně levné, protože nepotřebují příliš drahou a složitou elektroniku. S klesajícími náklady je ale stále výhodnější uvažovat také o výrobě elektřiny pro běžnou spotřebu v domácnosti a o nějakém způsobu její akumulace,“ uvádí energetický specialista Karel Murtinger z poradenské společnosti Ekowatt.

Podle odborného portálu PV-magazine.com, který trh s fotovoltaickými panely sleduje, se průměrná velkoobchodní cena fotovoltaických panelů letos v září snížila na v přepočtu asi 6,25 Kč/Wp. Meziročně jde přitom o zhruba 30% pokles, a ceny solárních panelů jsou daleko nižší než před několika lety.

Trend růsti výkonu solárních panelů, a tím i výkonu celé střešní instalace potvrzuje také Luboš Vrbata ze společnosti E.ON: „Zatímco dříve jsme montovali solární panely o výkonu 240 Wp, dnes již v domácích solárních instalacích běžně využíváme 300Wp panely.“ Výjimkou již nejsou střešní instalace o výkonu 3 a více kWp. „Nejčastěji instalujeme FVE o výkonu 3,66 kWp, kde uvažujeme roční výrobu zhruba 4 000 kWh elektrické energie,“ doplňuje. Uvažujeme-li, že takto vyrobená elektřina dokáže v domácnosti nahradit spotřebu elektřiny z distribuční sítě i spotřebu plynu na vytápění, mohou roční úspory dosáhnout výše přibližně 11 500 korun.

Fyzické i virtuální baterie a systémy pro řízení spotřeby

Výkonnější domácí solární elektrárnu je vhodné doplnit baterií, která umožní překlenout rozdíl mezi výrobou solární elektřiny během dne a požadavkem domácnosti na spotřebu, tedy obvykle odpoledne a večer. Kromě běžných fyzických baterií s kapacitou několik kWh se začínají ve stále větším měřítku využívat i baterie virtuální, které pro „uskladnění“ energie využívají elektrickou distribuční síť. Výhodou virtuálních baterií je kromě nižších nákladů také možnost v případě potřeby snadno zvyšovat kapacitu.

TZ