K moderním prvkům bydlení dnes patří markýzy. Komu se vybaví tradiční obdélník látky s vlnitým okrajem, hádá správně, ale ne úplně. Markýzy totiž dnes představují nejen látku, která nás má chránit před sluncem, ale mnohdy i plně automatizovaný stínící prvek.

Předem si dnes můžeme vyzkoušet u markýz simulaci stínění. Vybíráme i typ ovládání, ten může být ruční, pomocí kliky, motoru, ale i motoru s dálkovým ovládáním a navrch ještě v kombinaci s větrným a slunečním čidlem.

U čeho se můžeme patřičně vyřádit, je výběr látky ze vzorníku markýz, kde najdeme přes 250 různých dekorů. Textilie jsou vyrobeny ze 100% akrylového vlákna a vyznačují se dlouhodobou životností a stálobarevností.

Obsahují také UV stabilizátor, jsou impregnované proti vodě i plísním s celkovou antistatickou úpravou. V teplých, slunečných dnech nám tedy zajistí příjemné posezení ve stínu a za deštivého počasí nás zanechají relaxovat v suchu.

S čím však obvykle potřebujeme poradit, je typ konstrukce markýzy, kterých je dnes nespočet. Venkovní markýzy výsuvné se hodí třeba na terasy, kde vedle ovládání na kliku dnes uživatelé upřednostňují ovládání motorem na vypínač nebo dálkové ovládání.

Sklopné markýzy jsou zase v současnosti často doplněny motorem s vestavěným rádiovým přijímačem v kombinaci s dálkovým ovladačem. Tento typ konstrukce je nejodolnější proti větru, a proto je vhodný jak pro privátní, tak komerční prostory lodžie, balkonů, nebo výlohy.